Kuraklık devam ediyor

CUMARTESİ

Marmara'nın Karadeniz kıyıları ve kuzeydoğusu, Karadeniz, Sivas çevresi, Doğu Anadolu'nun kuzeybatı ve güneydoğu kesimlerinde 'yer yer' yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz kıyılarında bazı noktalarda kuvvetli olarak görülebilir.

Kuzeybatı Ege ile Marmara'da Poyraz ve Yıldız 'yer yer' 25-30 km/saate kadar çıkıyor. Diğer bölgelerde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 12/20, Bursa 8/21, Bilecik 6/21°C.

Ege: İzmir 13/25, Muğla 11/27, Kütahya 4/19°C.


Akdeniz: Antalya 19/29, Mersin 20/28, Kahramanmaraş 12/25°C.

İç Anadolu: Ankara 7/20, Konya 8/20, Sivas 5/18°C.

Karadeniz: Bolu 5/19, Samsun 14/20, Rize 14/20°C.

Doğu Anadolu: Malatya 9/21, Erzurum 0/16, Van 4/16°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 11/25, Diyarbakır 9/25, Siirt 10/24°C. 

PAZAR: İstanbul çevresi, Doğu Marmara, Doğu Karadeniz kıyıları, Akdeniz, İç Anadolu'nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yerel yağış olasılığı bulunuyor. 


Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Sıcaklıklarda yurt genelinde 1-2°C'lik düşüş bekleniyor.

PAZARTESİ: Batı Akdeniz kıyıları, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Giresun-Trabzon-Rize çevrelerinde bölgesel yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Akdeniz'in doğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında 'yer yer' kuvvetli.


Doğu Anadolu'nun batısında güneyli yönlerden 'yer yer' 25-30 km/saate ulaşan rüzgarlar var. Diğer bölgelerde rüzgarlar oldukça sakin.

Sıcaklıklarda Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde 2-3°C'lik düşüşler var, diğer bölgelerde ise 1-3°C'lik artışlar görülebilir.

UZUN VADE: Son model verilerinde önümüzdeki 15 gün boyunca herhangi bir soğuk hava dalgası gözükmüyor. Önceki tahminlerde gözüken soğuk havalar kaybolmuş durumda. Bu periyot boyunca mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar gözüküyor. 4 Kasım'dan itibaren batı bölgelerden itibaren yağışlar artışa geçebilir. 7 Kasım'da batı bölgelerde kuvvetli yağışlara yol açacak bir sistem var. Soğuk hava dalgası konusunda olumlu değişimler önümüzdeki günlerde yüksek ihtimalle gerçekleşir. Yağışların Kasım ayında artışa geçeceğini önceki paylaşımlarda zaten söylemiştik.

KURAKLIK NEDEN YAŞANIYOR ?

Ekim ayı sonuna gelmemize rağmen hala kuraklık yaşamamızın nedeni aşırı güçlenen yüksek basınçlar, bu yüksek basınçlar Avrupa (özellikle Doğu Avrupa'da) ve Batı Rusya'da zaman zaman çok güçleniyor. Öyle ki basınç değerleri zaman zaman 1030 mb'ı bile aşıyor Bu yüzden batı bölgelerimizde haftalardır yağış yok. Yurdumuzun güneyi ve doğusu, bu yüksek basınçlardan uzak kaldığı için Doğu Akdeniz'de zaman zaman konumlanan alçak basıncın oluşturduğu yağışlardan etkileniyor. Rüzgarların olmaması, sis ve pus görülmesinin nedeni de havanın yüksek basınçtan dolayı çok sakin olması. Sadece yurdumuzda değil birçok Avrupa ülkesinde (özellikle Balkan ülkeleri), Ukrayna ve Rusya'da da kurak dönemler görülüyor ve bu ülkelerin hava durumu gündeminde çokça konuşuluyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir

Haritalar: https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski