Bursa'nın İnegöl ilçesinde yer alan Boğazköy barajını kuraklık vurdu. Baraj büyük ölçüde kurudu.

2011 yılında hizmete alınan 31 metre yüksekliğe ve 41 milyon 460 bin metreküp depolama hacmine sahip olan Boğazköy Barajı’nı kaynak olarak kullanacak sulama projesi ile 2017 yılında, 116 bin 450 dekar zirai arazi modern sulama sistemleri sayesinde sulanmaya başlandı. Barajın su tutması ile birlikte Hamzabey Mahallesine kadar uzanan baraj suyu, kapakların açılması ve derelerdeki suların azalması ile birlikte çekilmeye başladı.

Barajdaki görüntü kuraklığın ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Barajın Hamzabey Mahallesindeki kalan bölümünde ise sular tamamen çekildi. Suların çekilmesinin ardından baraj suyu altında kalan araziler ve köprüler ortaya çıktı. Barajdaki su seviyesinin yüzde 20’lere kadar düştüğü öğrenildi. 

İnegöl-Yenişehir yolu üzerine yapılan Boğazköy Barajı, Kocasu Çayı üzerinde, sulama amacıyla 1999-2011 yılları arasında inşa edilmiş bir baraj. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın temelden yüksekliği 31 metre, gövde hacmi 3 milyon 32 bin m3, depolama hacmi ise 32 milyon 710 bin m3 olarak inşa edildi.

Kaynak ve Fotoğraflar : http://www.yildirimgazetesi.com/gundem/inegol-de-baraj-kurudu-h51245.htmlDaha yeni Daha eski