Son yıllarda Eylül ayı yaz mevsiminin bir parçası oldu. Sonbahara tarih olarak girmemize rağmen ülkemizde yaz yaşanmaya devam ediyor. Sadece Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyi yağışlardan etkileniyor. Ülke genelinde kuraklık hüküm sürüyor. 

MODEL VERİLERİ


Modellerde ortalama çıkan sonuçlar şöyle;


EYLÜL : Yurdumuzda mevsim normalleri dolaylarında sıcaklıklar var. Yağışlar ise kuzey ve batı bölgelerde mevsim normallerinin biraz altında, diğer bölgelerde mevsim normallerinde gözüküyor.


EKİM : Ülkemizde yağışlar mevsim normallerinin altında, sıcaklıklar ise mevsim normallerinin üzerinde gözükmektedir.


KASIM : Sıcaklıklar mevsim normallerinin biraz üzerinde, yağışlar ise mevsim normallerinin üzerinde gözüküyor.


SONBAHARDA YAŞANMASI MUHTEMEL DURUMLAR


Balkanlar ve Rusya'dan gelen ani soğuk hava dalgaları.

Fırtınalar ve kuvvetli alçak basınçlar.

Azor Antisiklonundan dolayı kurak ve ılık günler. 


Deniz suyu sıcaklıklarının yüksek olmasından dolayı bol yağışlı dönemler. Örneğin; Orta Akdeniz'den gelen alçak basınçlar yurdumuzun batı ve güney kıyılarına bol miktarlarda yağış bırakabilir.


KAR VE KIŞ SEVERLERİ SEVİNDİRECEK DURUM


Kasım ayında Rusya'nın büyük kısmı ve Orta Asya'nın kuzeyinde Sibirya Antisiklonundan dolayı zaman zaman konumlanması beklenen yüksek basınçlar yurdumuza soğuk hava taşıyabilir. Bu soğuk havaların alçak basınçlarla birleşmesinden dolayı yurdumuzda erken kar yağışlarının görülmesi muhtemeldir.


SONUÇ 


Eylül ile Ekim'de kurak ve sıcak dönemler, soğuk yağışlı periyotlara göre daha fazla gözüküyor. Kasım'da yağışlar artıyor, dönem dönem ise soğuklar ülkemize giriş yapabilir.


Not : Yazının herkes tarafından anlaşılması için karmaşık terimlerden uzak durulmuş, yazı kısa ve sade tutulmuştur. Ayrıca uzun vade modeller ortalamaları alarak veri ortaya koyar. Son yıllarda güncel olaylar uzun vadeli tahminlere daha fazla ışık tutuyor. Bunu uzun vade modellerinin sık sık ters köşe olmasından anlıyoruz.


Harita : https://effis.jrc.ec.europa.eu


Hazırlayan : Bilal AdalıDaha yeni Daha eski