Felaket yaşandı

Slovakya ve Polonya'da yer alan Tatra Dağlarında etkili olan kuvvetli gök gürültülü fırtına felakete neden oldu.

22 Ağustos'da Tatra dağlarında çıkan şiddetli gök gürültülü fırtına sonucu Zakopane bölgesinde bulunan 1895 m rakımlı Giewont dağı bölgesine çok sayıda yıldırım isabet etti. Dağın zirvesinde bulunan Haçı ziyaret için tırmanan turistlerin üzerine yıldırım düştü. Düşen yıldırım sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Tatra Dağlarının Slovakya tarafında ise yine yıldırım düşmesi sonucu 1 kişi yaşamını yitirdi. Bölgede düşen yıldırımlar sonucu toplam 5 kişi hayatını kaybederken, 150 kişi yaralandı.

Kurtarma ekipleri tarafından başlatılan büyük kurtarma operasyonunda çok sayıda helikopter ve ambulans görev aldı. Bazı cesetlerin adeta kömürleştiği görüldü. Yıldırımın dağın zirvesindeki kayalıklara isabet etmesi kayaları parçaladı. Kaya parçalarının turistlere isabet etmesinden dolayı yaralı sayısı daha fazla oldu.

Hava Durumu Uzmanları fırtınanın beklenmedik bir şekilde geldiğini ve tahmin edilemediğini söylemenin yanlış olduğunu belirtti. Fırtına tüm tahminlerde görünmedi, ancak sabahki hava raporlarında fırtına tehdidi olduğu açıklanmıştı. Fırtınanın ilk sinyallerinden sonra Giewont'un tepesinden ayrılan başka bir Tatra rehberi, zirveye giden turistlerin bir bölümünü yoldan çevirmeye çalıştı, ancak rehberin çabaları sonuçsuz kaldı.

Fırtınanın ardından Hava Durumu uzmanları ve Polonya Devlet Güvenlik Merkezi eleştirilerin hedefi oldu. Fırtına veya hava durumu uyarıları hakkında bilgi eksikliğinin olduğu iddia edildi. Hava Durumu uzmanları özellikle yerel etkiler söz konusu olduğunda, %100 doğrulukla hava tahminleri yapılamayacağını belirtti. Ayrıca Chochołowska Vadisi ve Kościeliska üzerindeki fırtına, Giewont bölgesindeki fırtınayla aynıydı. Ancak Giewont dağındaki kadar yıkıcı değildi. Dağlardaki fırtınaların daha şiddetli ve öngörülemez olabileceği açıklandı.

Olayla ilgili Zakopane Bölge Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Kaynak: https://www.tygodnikpowszechny.pl/dramat-sredniej-burzy-160119

Fotoğraflar: https://tatromaniak.pl/aktualnosci/ratownicy-topr-odnalezli-jednego-z-grotolazow-nie-zyje

https://tatromaniak.pl/aktualnosci/tragiczne-informacje-po-burzy-w-tatrach-sa-ofiary-smiertelneDaha yeni Daha eski