Şiddetli ayaz ve buzlanmaya dikkat!

SALI

Batı Ege ve Batı Marmara dışındaki bütün bölgelerde yağış var. Kıyı Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'nun alçak kesimleri dışındaki bölgelerde yağışlar kar şeklinde. Orta ve Doğu Akdeniz (Toroslar yoğun kar), Güneydoğu Anadolu (yer yer yoğun kar), Doğu Anadolu'nun güneyi ve orta kesimi (yoğun kar), Orta Karadeniz ile Giresun çevrelerinde (iç ve yüksek kesimler yoğun kar) kuvvetli yağış bekleniyor. 

Yer yer olmak üzere Marmara, İç Ege, Antalya civarı İç Anadolu'da 30-40 km/saate ulaşan kuzeyli rüzgarlar görülebilir. Orta ve Doğu Akdeniz kıyıları, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden rüzgarlar, yine yer yer olmak üzere kuvvetli esebilir

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul -1/3, Bursa -3/0, Bilecik -5/-2°C.

Ege: İzmir 1/4, Muğla -4/2, Kütahya -8/-4°C.

Akdeniz: Antalya 4/10, Adana 4/8, Kahramanmaraş 1/4°C.

İç Anadolu: Ankara -8/-2, Konya -5/-1, Sivas -10/-2°C.

Karadeniz: Bolu -9/-2, Samsun 1/5, Rize 2/6°C.

Doğu Anadolu: Malatya 0/5, Erzurum -9/-2, Van -5/3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 0/4, Diyarbakır 0/5, Siirt 0/4°C.

ÇARŞAMBA: Batı Karadeniz'in kuzeyi, Doğu Akdeniz'in ve İç Anadolu'nun doğusu ile, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz'in doğusunun ve Güneydoğu Anadolu'nun alçak kesimleri dışında kar şeklinde. Ayrıca Doğu Karadeniz'in doğusunda kuvvetli yağış (iç ve yüksek kesimler yoğun kar), Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yoğun kar ihtimali var. Yağışlar batıdan doğuya doğru zamanla etkisini kaybediyor. Akşam saatlerinden itibaren Orta Akdeniz'den gelen yağışlı hava dalgası Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'den giriş yapıyor.

Zamanla yurdumuzun batı bölgelerinde kuvvetli güneyli rüzgarlar esebilir.

Yurdumuzun batısında 2-5°C sıcaklık artışı var. Diğer kalan bölgelerde ise 1-4°C sıcaklık düşüşü gözüküyor. 

UYARILAR: Kuvvetli yağış, kuvvetli rüzgar, kar yağışları ve buzlanmaya karşı dikkat edilmeli. Önümüzdeki iki gün yurt genelinde buzlanma var. Geceleri iç ve doğu bölgelerdeki bazı noktalar -15 -20°C'ye kadar düşebilir. Başta ulaşım olmak üzere hayatın olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

UZUN VADE: 16 ve 20 Ocak'ta soğuk hava ile kar dalgaları var. Bu soğuklar 1-2 günlük kısa sistemler olarak gözüküyor. 23 Ocak'ta ise batı bölgelerden ılık hava girişi var.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.weatheronline.co.uk

Daha yeni Daha eski