O bölgede yaşayanlar aman dikkat!

SALI

Orta Akdeniz'den gelen alçak basınç sisteminin üzerine, kutup kökenli soğuk hava dalgası İskandinavya ve Avrupa'nın doğusunu geçerek Balkanlar üzerinden yurdumuza giriş yapıyor.

Yurt genelinde yağış bekleniyor. Yağışlar Güney ve Doğu Marmara, Ege, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'de kuvvetli. Akdeniz'in bazı noktalarında 100 mm ve üzerinde yağış düşebilir. Ayrıca zamanla yağışlar Marmara (yüksekleri yoğun kar), İç Ege (yoğun kar), İç Anadolu'nun kuzeybatısı (yoğun kar), Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde (yoğun kar) kar şekline dönebilir. Doğu Karadeniz'in iç kesimleriyle Doğu Anadolu'nun (batısının yüksek yerleşimleri yoğun kar) birçok yerinde kar yağışları görülebilir. Yine kuvvetli yağış alanlarının dağlık bölgelerinde yoğun kar hayatı ve ulaşımı olumsuz etkileyebilir.

Marmara ve Ege'de Yıldız ile Karayel, Akdeniz İç Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Yer yer olmak üzere kuzeyli rüzgarlar 50-75, güneyli rüzgarlar ise 60-90 km/saat hıza çıkıyor.

Bazı illerimizdeki en düşük ve en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 5/5, Bursa 3/5, Bilecik 1/4°C.

Ege: İzmir 6/9, Muğla 2/8, Kütahya 0/2°C.

Akdeniz: Antalya 7/15, Adana 6/15, Kahramanmaraş 3/6°C.

İç Anadolu: Ankara 1/5, Konya 1/7, Sivas -2/6°C.

Karadeniz: Bolu -1/3, Samsun 6/13, Rize 6/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya -2/6, Erzurum -10/0, Van -4/3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/6, Diyarbakır 1/7, Siirt 1/5°C.

ÇARŞAMBA: Marmara'nın ve Ege'nin batısı dışında kalan bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısı, İç Anadolu'nun ve Orta Karadeniz'in doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimlerinde kuvvetli. Kıyı ve Doğu Akdeniz'in alçak kesimleri, Güneydoğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları dışında kalan bölgelerde yağışlar kar şeklinde. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimi, Tokat ile Ordu'nun iç kesimlerinde yoğun kar bekleniyor. 

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli, Akdeniz Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgar gözükmekte.

Yurt genelinde 2-10°C'lik bir sıcaklık düşüşü var. En çok Karadeniz ve İç bölgelerde sıcaklıklar düşüyor.

UZUN VADE: 20-27 Ocak arasında sıcaklıklarda artışlar var. Özellikle yurdumuzun batı ve güney kısımlarında biraz olsa da ılık hava görülebilir. 28 Ocak'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. Ancak batı bölgeler için kuvvetli değil. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr


Daha yeni Daha eski