Kar yağışlarına dikkat!

CUMARTESİ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışlar Marmara, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'nun kuzeybatısında karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Marmara'nın batısında yoğun kar, Doğu Akdeniz'de kuvvetli yağış görülebilir. Ayrıca Antalya'nın doğusu ve Doğu Karadeniz'de yer yer kuvvetli yağış ihtimali var.

Poyraz Kuzeybatı Marmara'da 30-40 km/saate çıkarken, Ege Akdeniz İç Anadolu'nun güneyi Doğu ve Güneydoğu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden 25-40 km/saate çıkan rüzgarlar var.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 2/5, Bursa 1/4, Bilecik -3/2°C.

Ege: İzmir 4/8, Muğla 2/7, Kütahya -5/1°C.

Akdeniz: Antalya 7/13, Adana 9/15, Kahramanmaraş 6/9°C.

İç Anadolu: Ankara -2/2, Konya 1/5, Sivas -3/3°C.

Karadeniz: Bolu -5/2, Samsun 4/8, Rize 5/10°C.

Doğu Anadolu: Malatya 3/7, Erzurum -4/1, Van -3/4°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/10, Diyarbakır 3/11, Siirt 2/11°C.

PAZAR: Yurt genelinde yağış bekleniyor. Yağışlar yerel olarak Akdeniz (dağlarda yer yer yoğun kar), Doğu Anadolu'nun güneyi (dağlarda yoğun kar) ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuvvetli.

Zamanla İç Anadolu'nun güneybatısında Karayel (30-40 km/saat), Akdeniz'de Lodos (30-60 km/saat) ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden (30-40 km/saat) sert rüzgar beklentisi var.

Sıcaklıklarda yurt genelinde 1-5°C'lik düşüş bekleniyor.

PAZARTESİ: İç Anadolu'nun ve Trakya'nın batısı ile Batı Akdeniz dışında kalan bölgelerde yağış gözüküyor. Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Güneydoğu Anadolu (dağlarında kar) ile Akdeniz'in kıyı kesimleri dışında kalan bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Ayrıca Doğu Karadeniz'in doğusunda yağışlar yer yer kuvvetli olabilir.

Marmara'nın batısında Yıldız ve Poyraz (30-40 km/saat), Doğu Anadolu'nun doğusu ile Güneydoğu Anadolu'da Lodos (yer yer 30 km/saat civarı) esebilir.

Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 4 -2, Ege 7 -2, Akdeniz 0-11, İç Anadolu 0 -4, Karadeniz 7 -3, Doğu Anadolu 3 -6, Güneydoğu Anadolu 4-9°C bandında.

UZUN VADE: 10 Ocak'tan itibaren sıcaklıklar artışa geçebilir. 15 ve 20 Ocak'ta ise yeni kar sistemleri ortaya çıkmış durumda. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski