Fırtınaya dikkat!

PERŞEMBE

Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Karadeniz dışındaki bölgelerde yağış bekleniyor.  Marmara'nın batı ve orta kesimleri, Batı Ege, Orta ve Batı Akdeniz'de kuvvetli yağış gözüküyor. Yağışlar Trakya ve Marmara'nın yüksekleri, İç bölgeler, Doğu Anadolu'nun batı orta ve güney kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir. Ayrıca Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Marmara'nın batı ve orta kesimlerinin yükseklerinde zamanla yoğun kar gözükmekte.

Zamanla olmak üzere Marmara'da Poyraz'dan, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli rüzgar var. Rüzgarı iyi alan noktalarda rüzgarın hızı 70-80 km/saati bulabilir.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 4/8, Bursa 2/6, Bilecik 1/5°C.

Ege: İzmir 6/11, Muğla 3/10, Kütahya 0/4°C.

Akdeniz: Antalya 7/14, Adana 6/13, Kahramanmaraş 1/7°C.

İç Anadolu: Ankara 0/6, Konya -2/6, Sivas -2/5°C.

Karadeniz: Bolu -1/5, Samsun 7/12, Rize 8/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya -3/5, Erzurum -10/-2, Van -6/3°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 3/8, Diyarbakır 1/8, Siirt 2/6°C.

CUMA: Doğu Anadolu'nun güneydoğusu dışında kalan bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışların Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatı Güneydoğu Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerinde kuvvetli olması beklenmekte. Ayrıca Marmara, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da yer yer karla karışık yağmur ve kar gözüküyor.

Marmara'da Karayel, Orta ve Doğu Akdeniz İç bölgeler Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar esebilir. Rüzgarı iyi alan noktalarda rüzgarın hızı 70-80 km/saate kadar çıkıyor.

Sıcaklıklarda Marmara'da 3-5, Ege Batı Karadeniz İç Anadolu'nun batısında 1-3°C azalış var. Yurdumuzun doğu bölgelerinde ise 1-3°C artış görülebilir.

UZUN VADE: 10 Ocak'a kadar soğuk hava ve kar yağışları yurdun genelinde gözüküyor. Bu tarihte biraz ısınma var. 11 Ocak'tan itibaren Balkanlar'dan yurdumuza yeni soğuk hava sistemi gelebilir. 12 Ocak'ta yurdumuz üzerinde kuvvetlenen bu soğuk hava dalgası önümüzdeki sisteme göre biraz daha kuvvetli gözükmekte. Uzun vade de dalgalanmalar yine kuvvetlenmeye başladı. Bu durum hava hareketlerinden dolayı değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com


Daha yeni Daha eski