Yoğun kar geliyor

SALI

Doğu Karadeniz'in, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan bütün bölgelerde yağış var. Yağışlar Güney ve Doğu Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz'de kuvvetli. Yağışların zamanla Marmara, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şekline dönmesi bekleniyor. Bu alanlarda yer yer yoğun kar yağışları görülebilir.

Marmara'da kuzeyli, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Doğu Karadeniz'de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgar var.

Sıcaklıklar gelen soğuk hava dalgasıyla birlikte 10°C'den fazla düşüyor. 

Bazı illerdeki gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle; İstanbul 6, Bursa 5, İzmir 13, Kütahya 4, Antalya 16, Kahramanmaraş 9, Ankara 6, Sivas 6, Bolu 3, Rize 15, Erzurum 0, Van 2, Gaziantep 9, Diyarbakır 8°C. 

Not: Soğuk havanın öğleden sonra kuvvetlenmesi birçok noktada en yüksek sıcaklığın öğleden önce ölçülmesine neden olabilir. Özellikle yurdumuzun kuzeybatı bölgelerinde öğleden sonra hava çok daha soğuk.

ÇARŞAMBA: Ege ve Marmara'nın batısı dışında kalan bütün bölgelerde yağış var. Yağışlar Kıyı ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Orta ile Doğu Karadeniz'de kuvvetli yağış ihtimali var. İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer yoğun kar bekleniyor.


Rüzgarlar hızını azaltıyor. Sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden yer yer kuvvetli rüzgar var.

Sıcaklıklarda Doğu Marmara'da 2-4, Ege'de 6-11, İç bölgelerde 5-11, Karadeniz'de 4-11, Doğu Anadolu'nun batısında ise 2-3°C'lik bir düşüş var.

UYARI: Yurt genelinde gece ve sabahları don ve buzlanmaya dikkat edilmeli. Kar yağışından dolayı ulaşım başta olmak üzere olumsuzluklar yaşanabilir. Kuvvetli yağışlara ve kuvvetli rüzgara karşı önlem alınmalı.

UZUN VADE: 4 Ocak'ta yeni soğuk hava ve kar sistemi ortaya çıktı. Kuvveti normal seviyelerde gözüküyor. Uzun vade olduğu için bu durum değişime açıktır.

Harita: https://www.weatheronline.co.uk


Daha yeni Daha eski