Yeni yağışlı sistem yolda

CUMARTESİ

Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Sivas çevreleri (sabah saatlerine kadar kar) ve Doğu Akdeniz'in doğusunda yağış ihtimali var. Yağışlar Rize ve Artvin civarı ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yer yer kuvvetli. Ayrıca yağışlar Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde gözüküyor.


Yurdumuzda rüzgarlar oldukça sakin. 

Bölgelere göre gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: 1 -5/8-12°C.


Ege: 2 -8/5-15°C.


Akdeniz: 10 -4/8-17°C.


İç Anadolu: -1 -7/3-7°C.


Karadeniz: 1 -7/2-10°C.


Doğu Anadolu: 4 -4/2-9°C.


Güneydoğu Anadolu: 5-7/8-12°C.


PAZAR: Doğu Karadeniz'in doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun doğusunda kar şeklinde. Bu yağışlar zamanla batıdan doğuya doğru kesilmeye başlıyor. Orta Akdeniz'den gelen yeni yağışlı sistemle Marmara, Ege ve Akdeniz'de yağışlar oluşabilir. Yağışlar Batı Ege'de yer yer kuvvetli.


Yurdumuzda çok önemli bir rüzgar yok. Sadece Kıyı Ege'de zaman zaman Keşişleme 30-40 km/saate çıkabilir.

Yurt genelinde sıcaklıklarda 2-5°C'lik bir artış var.

PAZARTESİ: Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğusu dışında kalan bütün bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışlar Marmara, Ege ve Akdeniz'de bölgesel olarak kuvvetli. Kıyı Ege'nin ve Akdeniz'in kıyılarındaki bazı noktalarda 75 mm'yi geçebilecek yağış miktarları ölçülebilir. Bu miktarın yağış kütlelerinin gücüne göre değişme ihtimali var. Ayrıca yağışlar Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun orta kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde gözüküyor.


Güney Marmara, Ege, Akdeniz'de yer yer olmak üzere güneyli yönlerden (genelde Lodos) olmak üzere 30-40 km/saate ulaşan rüzgarlar görülebilir. Akşam Marmara'nın kuzeybatısında Poyraz ve Yıldız 30 km/saati aşmaya başlıyor.

Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 8-15, Ege 9-15, Akdeniz 10-17, İç Anadolu 6-12, Karadeniz 4-17, Doğu Anadolu 4-10, Güneydoğu Anadolu 7-14°C bandında.

Salı gününden itibaren Doğu Avrupa'dan gelen soğuk havaların etkisi altına girebiliriz. Önümüzdeki hafta beklenen soğuklar yine iç ve yüksek bölgeler ile Doğu Anadolu'ya kar yapabilecek düzeyde gözüküyor. 


UZUN VADE: Önümüzdeki 15 gün boyunca çok ağır bir soğuk hava ve kar sistemi gözükmüyor. 18 ve 21 Aralık'ta soğuk hava dalgaları var. Bu sistemler yine Marmara'nın yüksek dağları, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'ya kar yapacak düzeyde. 19 Aralık'tan itibaren yurdumuzun doğusunda soğuklar kuvvetleniyor. Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda gündüz sıcaklıklara bile -5 -10°C'ye inebilir. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır

UYARILAR: Pazar Batı Ege, Pazartesi Akdeniz Ege ve Marmara'da kuvvetli yağış riskine dikkat edilmeli. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesi var. Cumartesi gece ve sabah saatlerinde Marmara'nın iç ve yüksekleri, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'nun doğusunda don ve buzlanma görülebilir. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: http://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski