Soğuk hava dalgasına dikkat!

PERŞEMBE

Romanya-Ukrayna üzerinden gelen İskandinav kökenli soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyoruz.

Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Güneydoğu Anadolu (yer yer), Doğu Anadolu'nun batı ve güneydoğusunda yağış beklentisi var. Doğu Marmara, İç Ege (yerel), Akdeniz (yerel), Batı Karadeniz'in batısı (yerel) kuvvetli yağışlar alabilir. Yağışların zamanla soğumaya bağlı olarak Doğu Marmara'nın yüksekleri, İç Ege, Akdeniz'in dağlık kesimleri, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Marmara'nın dağları, İç Ege, Akdeniz'in dağlık kesimleri ve Batı Karadeniz'in batısındaki yüksek bölgelerde yoğun kar yağışları görülebilir.

Marmara, İç Anadolu'nun batısı (yer yer) ve Ege'de kuvvetli Poyraz ile Yıldız bekleniyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/8, Bursa 5/7, Bilecik 3/5°C.

Ege: İzmir 8/11, Muğla 5/8, Kütahya 1/2°C.

Akdeniz: Antalya 12/16, Adana 10/15, Kahramanmaraş 7/12°C.

İç Anadolu: Ankara 3/4, Konya 4/5, Sivas 2/6°C.

Karadeniz: Bolu 1/2, Samsun 9/11, Rize 9/13°C.

Doğu Anadolu: Malatya 5/10, Erzurum -3/5, Van 0/8°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 7/12, Diyarbakır 6/12, Siirt 4/11°C.

CUMA: Doğu Marmara (yağışlar yerel ve zamanla kesiliyor), Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz geneli, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli. Yağışların Karadeniz'in iç ve yüksekleri, İç ve Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Ayrıca Orta ve Doğu Karadeniz'in dağlarında yoğun kar beklentisi var.

İç Anadolu, Batı ve Orta Akdeniz'de kuzeyli yönlerden yer yer 30-40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar görülebilir.

Karadeniz ve İç bölgelerde 2-5, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 1-3'C'lik bir sıcaklık düşüşü bekleniyor.

UZUN VADE: Önümüzdeki 15 günlük dönemde çok kuvvetli bir soğuk hava ve kar dalgası gözükmüyor. Sıcaklıklarda dalgalanmaları yaşanabilir. Gelen soğuk havalar anca iç ve yüksek bölgelerde kar yapabilecek düzeyde. 18 Aralık'ta Kafkaslar üzerinden yurdumuzun doğu kesimlerine kuvvetli soğuk hava girişi gözüküyor. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

UYARILAR: Belirtilen bölgelerdeki kuvvetli yağış, kuvvetli rüzgar ve yoğun kar yağışlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Soğuk hava dalgasına karşı kıyafet seçimine dikkat edilmeli. İç bölgeler ile Doğu Anadolu'da (yer yer) don ve buzlanma riski var.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski