O bölgelere yoğun kar geliyor

SALI

Balkanlarda kar yağışlarına yol açan soğuk hava dalgası ülkemize giriş yapıyor.

Yurdumuzun tamamında yağış beklentisi var. Yağışlar Doğu Marmara, Düzce Zonguldak Bartın çevreleri, Akdeniz geneli, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ile batısı, Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimleri ile Doğu Karadeniz'in doğusunda kuvvetli. Ayrıca yağışların Doğu Marmara'nın yüksek dağları, iç bölgelerin yüksekleri ve Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Anadolu'nun batı ve orta kesimlerinde yüksek rakımlı yerlerde yoğun kar yağışları görülebilir.

Akdeniz, İç Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz'de yer yer kuvvetli Lodos var. 

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/9, Bursa 4/7, Bilecik 3/5°C.

Ege: İzmir 6/12, Muğla 3/10, Kütahya 1/6°C.

Akdeniz: Antalya 10/16, Adana 11/17, Kahramanmaraş 6/11°C.

İç Anadolu: Ankara 3/6, Konya 4/10, Sivas 2/5°C.

Karadeniz: Bolu 2/4, Samsun 13/17, Rize 11/18°C.

Doğu Anadolu: Malatya 5/10, Erzurum -1/3, Van -1/6°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 7/12, Diyarbakır 6/12, Siirt 5/9°C.

ÇARŞAMBA: Yurt genelinde yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Akdeniz'in doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli. Ayrıca yağışların Doğu Marmara'nın yüksekleri, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kar şeklinde olması bekleniyor. Kar yağışlarının Orta ve Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri, Doğu Anadolu'nun kuzey doğu ve yüksek kesimlerinde yoğun olması bekleniyor.

Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos yine yer yer kuvvetli esmesini sürdürebilir.

Salı'ya göre sıcaklıklarda Çarşamba günü Marmara'da 2-5, Ege ve Akdeniz'in iç kesimlerinde 2-4, İç Anadolu'da 3-5, Karadeniz'de 4-10, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda 1-4°C'lik bir düşüş var.

UZUN VADE: 18 Aralık'ta soğuk hava dalgası ortaya çıktı. 21 Aralık'ta ise batı bölgelerden ılık hava dalgası girişi var. 26 Aralık'ta bir soğuk hava sistemi daha gözükmekte. Bu sistem Marmara'da kar için zar zor uygun koşulları oluşturuyor. Sıcaklığın uygun olduğu yerlerde kar düşebilir. Detaylar sonraki tahminlerde. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.

UYARILAR: Özellikle doğu bölgelerdeki kuvvetli yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesi var. Yurdumuzun orta ve doğu kesimlerinde kuvvetli Lodos'tan dolayı ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. Doğu Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışlarından dolayı yolların ulaşıma kapanma ihtimali var.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.weatheronline.co.uk

Daha yeni Daha eski