Marmara'ya kar ne zaman geliyor?

CUMARTESİ

Marmara, Kuzey ve Doğu Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in güneyi, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'de bölgesel yağış beklentisi var. Yağışlar Marmara'nın yüksekleri, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde gözüküyor.

Yurdumuzda rüzgarlar oldukça sakin, önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 3/7, Bursa -2/6, Bilecik -4/2°C.

Ege: İzmir 2/11, Muğla -2/10, Kütahya -8/2°C.

Akdeniz: Antalya 4/14, Adana 2/13, Kahramanmaraş -2/7°C.

İç Anadolu: Ankara -8/0, Konya -9/0, Sivas -14/-5°C.

Karadeniz: Bolu -6/2, Samsun 1/7, Rize 1/10°C.

Doğu Anadolu: Malatya -7/0, Erzurum -16/-6, Van -5/1°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep -3/7, Diyarbakır -3/5, Siirt -1/5°C.

PAZAR: Ege'nin ve Marmara'nın batısı dışında kalan bütün bölgelerde yerel yağış geçişleri gözüküyor. Yağışlar iç bölgelerde hafif. Doğu Marmara'nın ve Akdeniz'in alçak kesimleri ile Kıyı Karadeniz dışında kalan bölgelerde karla karışık yağmur ve kar olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Orta Akdeniz'de yer yer kuvvetli yağış gözükmekte.

Yurdumuzda yine rüzgarlar sakin gözüküyor.

Sıcaklıklarda Akdeniz'in iç ve doğu kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da 2-4°C'lik bir düşüş var. Diğer kalan bölgelerde ise 1-4°C'lik bir sıcaklık artışı yaşanabilir.

PAZARTESİ: Marmara'nın ve Ege'nin batısı, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de bölgesel yağışlar var. Yağışlar Akdeniz'in ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde. 

Yurt genelinde yine önemli bir rüzgar beklentisi yok. 

Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 2-9, Ege 1-11, Akdeniz 3-13, İç Anadolu 1 -3, Karadeniz 9 -2, Doğu Anadolu 1 -4, Güneydoğu Anadolu 1-6°C bandında.

Şu anki gözüken durumda yılbaşı gecesi yurdun büzük kısmında yağış yok. Ayaz etkili. Yeni yılın ilk günü ise Orta Akdeniz'den gelen yağışların etkisi altına giriyoruz. Yağışlar yurdun yüksek, iç ve doğu bölgelerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

UZUN VADE: Mevcut durumda bazı karışık durumlar yaşansa da 3 Ocak'ta kuvvetli bir soğuk hava var kar sistemi gözükmeye devam ediyor. Kutup kökenli bu soğuk hava dalgası Doğu Avrupa'dan yurdumuza gelebilir. Gelmesi beklenen soğuk hava Marmara'nın alçak kesimlerine de kar yapacak düzeyde. Avrupa'nın batısında kuvvetlenen yüksek basınç ülkemize ardı ardına soğuk ve yağışlı hava dalgalarının gelmesine neden oluyor.

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski