Kuvvetli yağışlara dikkat!

ÇARŞAMBA

Yurt genelinde yağış bekleniyor. Yağışlar Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı, İç Anadolu'nun Akdeniz'e yakın kesimleri (yer yer), Orta ve Doğu Marmara'da kuvvetli. Ayrıca yağışlar Marmara'nın batısı ve bölgenin yüksekleri, İç bölgelerin dağları, Toros Dağları, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batı ve kuzeyinde yüksek rakımlı yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Marmara'da kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgar var. Güneydoğu Anadolu'da ise Keşişleme 30-40 km/saate çıkıyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/5, Bursa 6/4, Bilecik 5/4°C.

Ege: İzmir 6/9, Muğla 4/10, Kütahya 4/3°C.

Akdeniz: Antalya 10/14, Adana 10/14, Kahramanmaraş 6/10°C.

İç Anadolu: Ankara 4/8, Konya 4/9, Sivas 2/6°C.

Karadeniz: Bolu 4/6, Samsun 9/14, Rize 7/16°C.

Doğu Anadolu: Malatya 2/7, Erzurum -5/2, Van 0/5°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/9, Diyarbakır 4/11, Siirt 5/10°C.

PERŞEMBE: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun güney ile doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Anadolu'nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ve Kuzeydoğu Marmara'da yer yer kuvvetli. Ayrıca yağışlar Doğu Marmara'nın yüksekleri, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu ve bölgenin yüksek rakımlı yerlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde.

Rüzgarlar hızını azaltıyor. Yurtta önemli bir rüzgar yok.

Sıcaklıklarda Doğu Marmara Karadeniz ve İç Anadolu'da 2-5, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 2-3°C'lik bir düşüş bekleniyor.

UZUN VADE: Mevcut durumda 28 Aralık'tan itibaren Rusya'dan yurdumuza soğuk havalar iniyor. 3 Ocak'ta ise yeni bir soğuk hava dalgası var. Bu soğuk hava sistemlerinde Marmara, Karadeniz, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'da kar yağışları görülebilir. Soğuk havaların kuvvetli olmasından dolayı Ege'nin ve Akdeniz'in kıyılarındaki 'yüksek yerler' ile Güneydoğu Anadolu'da da kar olasılığı gözüküyor. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.

UYARILAR: Belirttiğimiz bölgelerdeki kuvvetli yağış ve kar yağışına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Kuvvetli yağış alan bölgelerde eğimli yamaçlarda heyelan tehlikesi var. Sel ve su baskınları yaşanabilir. Soğuk hava dalgasına karşı kıyafet seçimine dikkat edilmesi gerekiyor.

Harita: https://www.meteogiornale.it

Daha yeni Daha eski