117 yılın sıcaklık rekoru kırıldı

Avustralya'da kuvvetli sıcak hava dalgası etkili oluyor.

Güney Avustralya, Batı Avustralya, Yeni Güney Galler, Victoria, Kuzey Bölgesi ve Avustralya Başkent Bölgesi'nde etkili olan sıcak havadan dolayı sıcaklıklar 40°C ve üzerine çıktı.

Ülkenin Pilbara bölgesindeki Marble Bar'da rekor kırıldı, sıcaklık 49.3°C'ye ulaştı. 1901'de sıcaklık kayıtları başladığından beri şehirdeki en sıcak gün yaşandı. Güney Avustralya'nın orta kuzey bölgesinde, Augusta Limanı ve Whyalla 46.8°C'yi gördü. Büyük şehirlerden Alice Springs 44, Adelaide 43.7, Canberra ise 36°C'ye ulaştı.

Güney Avustralya Meteoroloji Bürosu (BOM) tahmincisi Bonnie Haselgrove, eyaletin kuzey-doğu köşesinde, önümüzdeki hafta için tahmin edilen maksimum değerin 40°C dolaylarında kalmasının beklendiğini söyledi. Haselgrove, “Yani ülkenin bu kısmında sıcak hava şartları var” dedi. "Kuzey Victoria'dan ve Yeni Güney Galler'e kadar uzanıyorlar. "Sıcak hava ve rüzgarlar bu koşullara yol açtı."

Loft Dağı bölgesi ile birlikte toplam 10 bölgede şiddetli orman yangını uyarısı verildi. Northern Territory bölgesindeki Tennant Creek, 40°C'nin üzerindeki 28. güne doğru ilerliyor. 32.4°C olan Sidney’de, kalabalıklar sıcaktan kaçmak için Bondi Plajı’na akın etti.

Hava Durumu uzmanları sıcak havanın yılbaşı gecesine kadar devam etmesini bekliyor.

Kaynak ve Fotoğraflar: https://www.abc.net.au/news/2018-12-27/extreme-weather-to-hit-parts-of-australia/10669668Daha yeni Daha eski