Soğuk hava ve kar yolda

SALI

Kuzey Marmara ve Karadeniz'in kuzey kesimlerinde 'bölgesel' yağış geçişleri var. Yağışlar Doğu Karadeniz'in kıyılarında 'yerel' olarak kuvvetli.


Kuzeybatı Ege ve Marmara'da kuvvetli Poyraz bekleniyor.


Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 11/15, Bursa 5/15, Bilecik 4/12°C.


Ege: İzmir 10/19, Muğla 6/21, Kütahya 1/11°C.


Akdeniz: Antalya 14/25, Adana 10/24, Kahramanmaraş 7/21°C.


İç Anadolu: Ankara 1/12, Konya 2/13, Sivas 0/11°C.


Karadeniz: Bolu 2/11, Samsun 8/12, Rize 10/14°C.


Doğu Anadolu: Malatya 4/15, Erzurum -3/8, Van -1/10°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 5/17, Diyarbakır 3/18, Siirt 7/17°C. 


ÇARŞAMBA: Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in doğu kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış ihtimali var. Yağışlar Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun orta kesimi ve Doğu Karadeniz'de kuvvetli. Batı Karadeniz'in ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir. Ayrıca Doğu Anadolu'nun orta kesimlerinde ve Doğu Karadeniz'de yüksek rakımlı yerlerde yoğun kar yağışları bekleniyor.


Çarşamba yurt genelinde çok önemli bir rüzgar beklenmiyor.


Salı'ya göre Çarşamba gününde sıcaklıklarda 2-5°C'lik bir düşüş yaşanabilir.


Hafta ortasından itibaren Rusya üzerinden gelen soğuk hava akımları sıcaklıkları oldukça düşürüyor ve kışa tam olarak başlangıç yapıyoruz. Marmara'nın yüksek dağları, Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar yağışları görülebilir. Ayrıca yurdumuzun birçok bölgesinde kuvvetli yağışlar oluşabilir. Detaylar bir sonraki tahminde.


UZUN VADE: Kasım'ın geri kalanında genelde soğuk havalar gözükmekte. 20 Kasım'da sıcaklıklarda biraz artışlar yaşanabilir. Ancak 22 Kasım'da Balkanlar'daki soğuk havadan etkilenmeye başlıyoruz. 24 Kasım'dan itibaren ise yurt geneline Rusya üzerinden kutup kökenli kuvvetli soğuk hava dalgası inebilir. Bu sistemde Marmara'nın iç ve yüksekleri, yurdumuzun iç ve doğu bölgelerinde kar yağışları gözükmekte. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: 
https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski