Sel tehlikesi var

PERŞEMBE

Yurt genelinde yağış bekleniyor. Bu yağışlar Marmara, Güneybatı Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz'in kuzeyi ve Doğu Karadeniz'in doğusunda 'yer yer' kuvvetli olarak gözüküyor. Ayrıca yağışların Trakya'nın iç ve yüksekleri ile Marmara'nın yüksek dağlarında karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. 


Rüzgar Kuzeybatı Ege ve Marmara'da Poyraz'dan zaman zaman kuvvetli. Güneydoğu Anadolu'nun batısında ise Doğu'dan 25-30 km/saate ulaşan bir rüzgar görülebilir.


Bölgelere göre gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: -2 7/2-10°C.


Ege: 4-10/7-14°C.


Akdeniz: 6-15/11-21°C.


İç Anadolu: 3-9/8-15°C.


Karadeniz: 4-15/7-17°C.


Doğu Anadolu: -1 5/6-13°C.


Güneydoğu Anadolu: 6-9/13-16°C. 


CUMA: Yurt genelinde yağış bekleniyor. Yağışlar Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güneyi, Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de 'yer yer' kuvvetli.

Ayrıca yağışlar Trakya'nın iç ve yüksekleri, Marmara'nın yüksek dağları, İç Ege'nin ve Batı Karadeniz'in yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir. 

Yine Kuzeybatı Ege ve Marmara'da kuvvetli Poyraz var iken, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'da Keşişleme 'yer yer' 30-40 km/saate kadar çıkıyor.


Yurdumuzun büyük kısmında Perşembe'ye göre 2-5°C'lik bir sıcaklık düşüşü bekleniyor.


UZUN VADE: 6 Aralık'tan itibaren batı bölgelerden ılık hava giriş yapıyor. Ancak 8 Aralık'ta soğuk hava dalgası gözüküyor. Bu sistem Marmara (iç ve yüksek kesimleri daha şanslı), Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri, İç bölgeler ile Doğu Anadolu'ya 

kar yapabilecek düzeyde. Uzun vade olduğu için bu durum değişime açıktır. 

UYARILAR: Belirttiğimiz bölgelerdeki kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgarlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Soğuk havaya karşı kıyafet seçimine dikkat edilmeli. Kuvvetli yağış alanlarında sel, su baskını, heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesi var. Bu durumlara karşı önlem alınması gerekiyor.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski