Oralarda kar bekleniyor

PERŞEMBE

Marmara, Kuzey Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun güneybatısı ve kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in kuzeyi, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun orta ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağış bekleniyor. Bu yağışlar Marmara'nın orta kesimleri, Batı Akdeniz'in doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimleri ile Rize ve Artvin civarında kuvvetli olarak görülebilir. Ayrıca soğumaya bağlı olarak yağışların Marmara'nın yüksek dağları, Batı Akdeniz'in yüksek noktaları, İç Anadolu'nun kuzeybatısının yüksekleri, Karadeniz'in yağış alan iç ve yüksek bölgeleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda (yoğun kar) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenmektedir.

Marmara'da kuzeyli yönlerden yer yer 20-40 km/saat hızla rüzgar esebilir. Diğer bölgelerde önemli bir rüzgar beklenmiyor. 

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 8/12, Bursa 5/10, Bilecik 4/7°C.

Ege: İzmir 7/15, Muğla 6/15, Kütahya 0/6°C.

Akdeniz: Antalya 12/20, Adana 8/19, Kahramanmaraş 3/13°C.

İç Anadolu: Ankara -2/9, Konya -2/9, Sivas -5/5°C.

Karadeniz: Bolu -1/7, Samsun 5/12, Rize 6/11°C.

Doğu Anadolu: Malatya -1/8, Erzurum -2/2, Van 2/10°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 2/13, Diyarbakır 4/13, Siirt 6/12°C. 

CUMA: Batı Akdeniz'in batısı, Güney ve Batı Ege ile Marmara'nın batısı dışında kalan bölgelerde yağış bekleniyor. Yağışlar Marmara'nın yüksek dağları, İç bölgeler, Karadeniz'in iç ve yüksekleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde gözüküyor. Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısında 'yer yer' kuvvetli olması bekleniyor.

Yer yer olmak üzere Marmara'nın kuzeybatısı ve Kıyı Akdeniz'de kuzeyli yönlerden 20-40 km/saat hızla rüzgar esebilir.

Yurt genelinde sıcaklıklarda 1-3°C'lik bir düşüş daha bekleniyor.

UZUN VADE: Gözüken durumlar çok karışık. 20 Kasım'da sıcaklıklar artışa geçerken, 23 Kasım'da ani bir soğuk hava dalgası gelebilir. 25 Kasım'da yine artışa geçen sıcaklıklar ılık havaları geri getiriyor. 30 Kasım'da yeni bir soğuk hava dalgası gözükmüş durumda. Rusya üzerinden Kutup kökenli soğukların ayın geri kalanında zaman zaman Avrupa'ya doğru akışa geçmesi bekleniyor. Gözüken sıcaklık artışları da Mısır Libya üzerinden gelebilir. Yağışlar ise Kasım'ın geri kalanında artış eğiliminde, kuvvetli yağış getirecek sistemler gözüküyor. Bu soğuk ve ılık hava akışlarından dolayı gözüken durumlar daha da karmaşıklaşıyor. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.weatheronline.co.uk


Daha yeni Daha eski