O bölgelerde yaşayanlar aman dikkat!

CUMARTESİ

Doğu Marmara, Doğu Akdeniz'in ve İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz'de yağış bekleniyor. Yağışlar Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de kuvvetli ve yer yer çok yoğun olarak gözüküyor. Ayrıca yağışların Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ve Doğu Anadolu'nun yüksek rakımlı yerlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda 30-40 km/saate ulaşan Keşişleme var. Diğer kalan bölgelerde önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 4/9, Bursa 3/9, Bilecik 1/6°C.

Ege: İzmir 5/14, Muğla 2/14, Kütahya -1/8°C.

Akdeniz: Antalya 10/19, Adana 9/19, Kahramanmaraş 7/15°C.

İç Anadolu: Ankara 2/9, Konya 2/9, Sivas 3/9°C.

Karadeniz: Bolu -1/5, Samsun 9/11, Rize 11/15°C.

Doğu Anadolu: Malatya 5/11, Erzurum 1/5, Van 4/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 7/15, Diyarbakır 7/12, Siirt 7/11°C.

PAZAR: Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğusunda sabah saatlerine kadar yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Karadeniz kıyıları dışında kalan yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde. Ayrıca zamanla Muğla ve Antalya civarında 'bölgesel' yağışlar oluşabilir.

Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklenmiyor.

Yurt genelinde sıcaklıklarda 1-3°C'lik bir artış var.

PAZARTESİ: Güney Ege ve Batı Akdeniz'de yağış ihtimali bulunuyor.

Marmara'nın kuzey ve batısında 'yer yer' 25-30 km/saate ulaşan Poyraz görülebilir.

Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 10-15, Ege 12-16, Akdeniz 11-22, İç Anadolu 10-14, Karadeniz 9-16, Doğu Anadolu 4-13, Güneydoğu Anadolu 12-16°C bandında.

UZUN VADE: 13 Aralık'a kadar önemli bir soğuk hava dalgası gözükmüyor. Bu tarihten itibaren Rusya'dan Avrupa'ya uzanan kutup kökenli soğuklar Balkanlar üzerinden Trakya'yı etkilemeye başlıyor. Bu soğuma 15 Aralık'ta yurt geneline yayılabilir. Ancak bu soğuklar çok kuvvetli değil. Trakya ve Çanakkale çevreleri daha kuvvetli şekilde etkilenebilir. Şu anki durumda bu sistem Marmara'nın ve Karadeniz'in iç ile yüksek kesimleri, İç bölgeler (yer yer) ve Doğu Anadolu'ya kar yapacak düzeyde. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.

UYARILAR: Cumartesi günü yurdumuzun doğusundaki kuvvetli yağışlara dikkat edilmeli. Sel, su baskını, heyelan ve dere yataklarında taşkın tehlikesi var. Marmara'nın iç ve yüksek kesimleri, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da gece ile sabahları don ve buzlanma görülebilir. Yine bu kesimlerde gece ve sabahları yer yer pus ile sis görülme ihtimali var. Geceleri ayaz üşütebilir. Kıyafet seçimine dikkat edilmeli.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: http://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski