Ilık hava yolda

Orta Akdeniz'den gelen yeni yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyoruz. Bu sistemle birlikte sıcaklıklar artışa geçiyor.

CUMARTESİ

Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğusu, Batı Akdeniz, Ege ve Marmara'da yağış ihtimali var. Yağışlar Doğu Anadolu'nun doğusunda yer yer kar şeklinde iken, Batı Akdeniz'in batısı ve Batı Ege'de kuvvetli yağış bekleniyor. Güneybatı Ege'de bazı noktalarda 100 mm'ye yaklaşan yağış miktarları ölçülebilir.

Rüzgarın Marmara'nın batısında Poyraz'dan, Güneybatı Ege'de Keşişleme'den kuvvetli esmesi bekleniyor. Diğer bölgelerde önemli bir rüzgar yok.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 6/12, Bursa 4/12, Bilecik 2/11°C.

Ege: İzmir 8/14, Muğla 5/10, Kütahya -1/9°C.

Akdeniz: Antalya 11/17, Adana 7/18, Kahramanmaraş 0/13°C.

İç Anadolu: Ankara -2/10, Konya -2/9, Sivas -7/5°C.

Karadeniz: Bolu -1/9, Samsun 6/14, Rize 7/14°C.

Doğu Anadolu: Malatya -3/8, Erzurum -3/4, Van 2/9°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 0/14, Diyarbakır 4/14, Siirt 7/15°C. 

PAZAR: İç Anadolu (yerel), Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Batı Karadeniz'in batısında yağış ihtimali var. Yağışlar Batı Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak görülebilir.

Rüzgarın Kuzeybatı Marmara'da Poyraz'dan kuvvetli esmesi bekleniyor. 

Yurt genelinde Cumartesiye göre Pazar günü sıcaklıklarda 2-5°C'lik bir artış var.

PAZARTESİ: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de yağış bekleniyor. Yağışların Batı Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor. Ayrıca Marmara'da da yerel kuvvetli yağış ihtimali var.

Ege ve İç Anadolu'da Lodos yer yer 30-40 km/saate ulaşabilir.

Pazartesi günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 10-17, Ege 13-20, Akdeniz 12-23, İç Anadolu 9-16, Karadeniz 5-19, Doğu Anadolu 3-13, Güneydoğu Anadolu 13-18°C bandında. 

UZUN VADE: Pazartesi'den itibaren ılık havalar etkili olmaya başlıyor. 24 Kasım ve 28 Kasım'da soğuk hava dalgaları ortaya çıkmış durumda. 28 Kasım'daki soğuk hava sistemi  daha kuvvetli olarak gözüküyor. Bu sistem İç bölgelerde ve Doğu Anadolu'da kuvvetli don ve buzlanmaya neden olabilir. Yağış konusu net değil. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

UYARILAR: İç bölgelerde ve Doğu Anadolu'da don ve buzlanmaya dikkat edilmeli. Batı Akdeniz ve Batı Ege'deki kuvvetli yağışlara karşı tedbirli olunmalı. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesi var. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: http://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski