Son yıllarda küresel iklim değişiminden dolayı iklimdeki bozulmalar daha da belirginleşti. Özellikle son 2 yıldır yurdumuzda mevsimlerdeki bozulmalar felaketlere yol açıyor. Sel, su baskını, heyelan, kuraklık vb. hava olaylarının hem sayıları hem de zararları oldukça artmış durumda.

Geçtiğimiz sonbahar yurt genelinde oldukça kurak geçti. Çiftçiler sonbahar yağmurlarına hasret kalırken, baraj seviyeleri düştü. Ani sistemlerle hızlı soğumalar meydana geldi ve yüksek ile dağlık yerlerde kar yağışları görüldü. Ancak bu sistemlerin ömürleri çok kısa oldu. Sonbaharın başlarında olması gereken yağışlar Kasım sonu geldi.

Kışa dair farklı modellerden çıkarılan ortak sonuçlar aşağıda belirtilmiştir.

SICAKLIKLAR

Modeller yurdumuzun büyük kısmını kış genelinde mevsim normallerinin üzerinde (1-3°C bölgelere göre değişebilir) sıcaklıklarla gösteriyor. Mevsim normalleri civarında sıcaklıkların olduğu dönemlerde gözükmekte.

YAĞIŞLAR

Yağış durumlarına baktığımızda Aralık'ta Akdeniz, İç ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz'de mevsim normallerinin biraz üzerinde yağışlar var. Diğer bölgeler mevsim normallerinde.

Ocak'ta Doğu Marmara, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da mevsim normallerinin üzerinde yağışlar görülebilir. Batı Marmara ve Ege'de yağışlar mevsim normallerinin altında gözüküyor. Diğer kalan bölgeler mevsim normalleri civarında.

Şubat'ta yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde yağışlar var. Özellikle Marmara, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde kuvvetli yağışlar meydana gelebilir.

Mart ayında da yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde yağışlar gözükmekte. Özellikle Doğu Marmara, Karadeniz, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli yağışların görülme ihtimali fazla.

KIŞI ETKİLEYEBİLECEK DURUMLAR

Gulf Stream Sıcak Su Akıntısının Zayıflaması : Bilim insanlarının 2-3 yıldır bahsettiği bir konu. Avrupa'da kışları etkileyebilecek bir durum.

Beafourt Vorteksi : Alaska ve Kanada kıyılarında bir akıntı sistemi. Bu yıl o bölgelerde deniz suyunun tuzluluğunun azalması bu akıntının sıcaklığının düşmesine ve Kuzey Atlantik'e yönelmesine neden olabilir. Bu akıntının Avrupa'da kışın sert geçmesi için bir katkı sağlama ihtimali var.

El Nino : Uzmanlar El Nino'nun 2019 yılında kuvvetli hava olaylarına neden olacağını tahmin ediyor. Bu oluşumun Türkiye'ye direkt bir etkisi yok. Ancak dolaylı etkilerini görebiliriz.

Ao ve Nao Endeksi : Genel olarak bu endekslerin negatif olması yurdumuzda yağışlı dönemlerin, pozitif olması da kurak dönemlerin yaşanmasına neden oluyor. Nötr ya da nötre yakın değerlerde ise kuvvetli soğuk hava dalgaları ve kar yağışları görülme olasılığı yüksek oluyor. Bugünlerde bu endeksler negatif durumda. Negatif Nao Orta Akdeniz'den ılık ve yağışlı havayı getirirken, negatif Ao Balkanlar'a soğuk hava dalgasını getirdi.

Orta Akdeniz Tali Cephesi : Akdeniz üzerinden gelerek ılık ve yağışlı hava getiren bu cephe sistemi deniz suyu sıcaklıklarının artmasından dolayı bu kış kuvvetli olabilir. Bu durum model verilerine yansımış durumda.

Sibirya Termik Yüksek Basıncı : Basıncın kuvvetlenmesi soğuk havaların Kasım başında Rusya'ya kuvvetli bir şekilde yayılmasına neden oldu. Sibirya'da -50°C'ye yaklaşan sıcaklıklar ölçüldü. Basıncın ani atakları Karadeniz üzerinden soğuk hava ve kar getirebilir.

İklim Değişiminden Dolayı Ortaya Çıkan Kararsızlık ve Dalgalanmalar : Ani soğuk hava dalgaları ve hızla gelişen kuvvetli sistemler artmış durumda. Geçen sonbaharda gelen 3 soğuk hava dalgası da aniden geldi. Bu durum bu kışta devam ederse ani soğuk hava ataklarıyla kar sistemleri gelebilir. Kararsızlıktan dolayı son 3 ayda uzun vade sistemlerinde çok değişim oldu. Gözüken durumlar 1-2 gün içinde ortadan kaybolabiliyor. Bu nedenle bu kış değişimler sık yaşanabilir.

DEĞERLENDİRME SONUCU

Bu verilerle genel bir değerlendirme yaparsak kışın yağış bakımından iyi geçeceğini söyleyebiliriz. Soğuk havaları ise ani kuzeyli hava akışları getirebilir. Kar yağışlarında ise belirleyici etkenler soğuk hava dalgalarının kuvveti olacaktır. Bu kış gözüken sistemlerde sık sık değişimler olursa şaşırmayın. Ani olmak üzere soğuk hava dalgaları, kar yağışları, kuvvetli yağışlar ve ılık havalar gelebilir. Birkaç gün içinde 10-15°C'ye varan sıcaklık düşüşleri veya artışları yaşanabilir. Soğuk hava ve kar bakımından çok çok ağır bir kış gözükmüyor. Mevsim normalleri civarında soğuk hava ve kar yağışları bekleniyor. 

Uzun vade olduğu için belirtilen durumlar değişime açıktır.

Hazırlayan : Bilal Adalı

Haritalar : http://effis.jrc.ec.europa.eu

http://www.meteociel.fr


Daha yeni Daha eski