Oralarda yaşayanlar aman dikkat!

PERŞEMBE

Trakya dışında kalan bütün bölgelerde aralıklı yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara (yer yer), İç Anadolu (yer yer), Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ile Karadeniz'de kuvvetli olarak görülebilir. Beklenen yağışlar zamanla Doğu Marmara'nın yüksek dağları ile yurdumuzun iç kesimlerinde (özellikle buraların yüksekleri) karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülebilir.

Rüzgarlara baktığımızda zaman zaman olmak üzere Marmara Ege Batı Akdeniz İç Anadolu ve Karadeniz'de Karayel, Doğu Akdeniz Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise Lodos kuvvetli esebilir. Karayel hissedilen sıcaklıkları düşürerek estiği bölgelerde havanın daha soğuk hissedilmesine neden oluyor.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 9/14, Bursa 8/12, Bilecik 6/9°C.

Ege: İzmir 11/15, Muğla 9/15, Kütahya 3/6°C.

Akdeniz: Antalya 15/22, Adana 16/23, Kahramanmaraş 12/17°C.

İç Anadolu: Ankara 7/9, Konya 10/14, Sivas 9/14°C.

Karadeniz: Bolu 3/6, Samsun 13/15, Rize 15/21°C.

Doğu Anadolu: Malatya 10/18, Erzurum 6/9, Van 8/16°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 12/19, Diyarbakır 12/20, Siirt 11/17°C. 

CUMA: Orta Karadeniz'in ve İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de aralıklı yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'de kuvvetli olarak görülebilir. İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağış beklentisi var.

Rüzgarlar hafifliyor. Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklentisi yok.

Perşembe'ye göre sıcaklıklarda Cuma günü Marmara, Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de 2-5°C'lik bir artış var. İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Karadeniz'de 2-8, Doğu Anadolu'da 2-7, Güneydoğu Anadolu'da ise 2-5°C'lik bir sıcaklık düşüşü yaşanabilir.

Yağışların ardından havanın açmasıyla ayaz bekleniyor. Özellikle İç bölgelerde ve Doğu Anadolu'da don ve buzlanma görülebilir.

Hafta sonu batı bölgelerden itibaren hızla artan sıcaklıklar Pastırma Yazını getiriyor.

UZUN VADE: Mevcut durumda herhangi bir soğuk hava dalgası gözükmüyor. Bu sistemin ardından yaklaşık 15 günlük kurak bir dönem yaşanabilir. Bu süreçte yurdumuzun büyük kısmında gündüz sıcaklıkları yüksek hava ılık, geceleri ise havanın açık olmasından dolayı ayaz gözüküyor. Özellikle iç bölgelerde ve çukur havzalarda sis pus olayları yaşanabilir. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: http://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski