Filipinler'de en az 28 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 2018 yılının en şiddetli tayfunu Mangkhut, Çin'in güney kıyılarına ulaştı. Özellikle Hong Kong ve Macau'yu etkisi altına alan ve saatteki hızı 200 kilometreyi bulan fırtınanın bu iki bölgede büyük maddi hasara yol açtığı belirtildi.

Hong Kong'da birçok gökdelenin ve apartmanın camları kırılırken, birçok ağaç devrildi. Şehirdeki su seviyesi 3,5 metre artarken, denizin dev dalgaları kıyıdaki yollara vurarak halk arasında büyük paniğe yol açtı. Birçok Hong Konglu evlerinden çıkmazken, sokakta yürümeye çalışan insanlar rüzgarın etkisiyle savrularak zor anlar yaşadı. Fırtına sebebiyle can kaybı yaşanmazken yetkililer 150'yi aşkın yaralanma vakası görüldüğünü açıkladı.

Hong Konglu vatandaşlar verdikleri röportajlarda bugüne kadar bu şiddette bir fırtınayla karşılaşmadıklarını belirtti. Uzak Doğu'nun en işlek havalimanlarından olan Hong Kong Uluslararası Havaalanı'nda bir hafta boyunca birçok uçuş iptal edildi, şehirde mahsur kalan yabancı turistler tatillerini uzatmak zorunda kaldı. Kumarhaneleriyle ünlü Macau bölgesindeyse Mangkhut Tayfunu nedeniyle Çin Halk Özgürlük Ordusu askerleri olası bir felakete karşı hazır bekletildi.

DEHŞET VERİCİ VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLA : https://www.youtube.com/watch?v=Wc6CN0uAEjU

Çin'in en güneyinde yer alan Shenzhen eyaletinde 130 bin hanenin elektriği kesilirken yaklaşık 2,5 milyon kişi fırtına sebebiyle ülkenin iç bölgelerine taşındı. Bölgede yaklaşık 30 bin inşaat alanındaysa çalışmalar geçici süreliğine durduruldu. Mangkhut Tayfunu'nun birkaç gün içerisinde bölgedeki etkisini kaybederek ülkenin iç kısımlarına ilerlemesi bekleniyor.

Kaynak : https://tr.euronews.com/2018/09/16/video-mangkhut-tayfunu-hong-konglulara-zor-anlar-yasatti

Fotoğraflar : https://www.standard.co.uk/news/world/hong-kong-typhoon-mangkhut-daredevils-risk-their-lives-to-take-selfies-at-victoria-harbour-seafront-a3937121.html

Daha yeni Daha eski