PERŞEMBE

Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve doğusu ile Karadeniz'de 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var. Yağışlar Batı Karadeniz ve Marmara'da 'yerel' olarak kuvvetli olabilir.

Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu'nun batısı, Tokat çevreleriyle Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden genelde Lodos olmak üzere kuvvetli rüzgarlar var. İç Anadolu'nun doğusunda rüzgarın hızı yer yer 60 km/saati bile geçebilir.

Bölgelere göre gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle ;

Marmara : 13-18/24-28°C.

Ege : 11-20/24-31°C.

Akdeniz : 13-22/25-37°C.

İç Anadolu : 10-15/26-33°C.

Karadeniz : 7-15/25-34°C.

Doğu Anadolu : 4-17/25-35°C.

Güneydoğu Anadolu : 14-22/34-39°C. 

CUMA :  Orta ve Doğu Marmara, İç Ege, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun batısı, Doğu Anadolu'nun batı ve kuzeyi, İç Anadolu'nun kuzey ile doğu kesimi ve Karadeniz'de 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri ihtimali var. Yağışlar Orta ve Doğu Marmara, Batı Karadeniz ile Orta Karadeniz'de 'yerel' olarak kuvvetli. 

Yine Lodos'tan olmak üzere Doğu Anadolu'da kuvvetli, Güneydoğu Anadolu'da 30-35 km/saate ulaşan rüzgar var. Doğu Anadolu'da rüzgarın hızı bazı noktalarda 50 km/saati geçebilir.

Perşembe'ye göre sıcaklıklarda Cuma gününde Doğu Marmara'da 2-4, Karadeniz'de 1-5, İç Ege'de 1-3, İç Anadolu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında 2-5°C düşüş var. Trakya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda ise 1-3°C'lik bir artış gözükmekte.

Not : Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. 

UYARILAR : Belirttiğimiz bölgelerdeki kuvvetli yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Sel, su baskını, heyelan ve yerel dolu tehlikesi var. Karadeniz kıyılarında denizde hortum riski de bulunmaktadır. Yine belirtilen bölgelerdeki kuvvetli Lodos'tan dolayı çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi riskine dikkat edilmeli. Gece ve sabahların soğuk geçmesinden dolayı kıyafet seçimine özen gösterilmeli.

UZUN VADE : 24 Eylül'den itibaren Rusya üzerinden kuvvetli soğuk hava gelebilir. Bu sistemde Karadeniz'in yaylaları ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yüksek rakımlı yerlere ilk kar yağışının düşme ihtimali var. Güneydoğu Anadolu bile 25°C ve altına iniyor. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır, kesin gözüyle bakmayınız.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. 

Tahmini Hazırlayan : Bilal Adalı

Harita : 
http://www.wetterzentrale.de



Daha yeni Daha eski
Reklam  
 
  Reklam