Sel insanları çaresiz bıraktı

Kuzey Kore'de etkili olan şiddetli yağışlar sel felaketine yol açtı.

Ülkede geçtiğimiz hafta etkili olan kuvvetli yağışlar sonucu oluşan sellerde 76 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evsiz kaldı. Yetkililer selzedelerin acil olarak sağlık hizmetleri, barınak, yiyecek, güvenli içme suyu gibi ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. Sel bölgelerinde havaların soğumaya başlaması evlerini kaybeden insanların daha da çaresiz duruma düşmesine neden oldu.


Kuzey ve Güney Hwanghae eyaletlerinde şiddetli yağışlardan sonra meydana gelen sel ve toprak kaymaları nedeniyle yıkılan veya hasar gören 800 bina var. Yetkililer kayıp olan 75 kişiyi arama çalışmalarına devam ediyor.


Kızılhaç Derneği selden zarar görenlere battaniye, temizlik malzemeleri, ilk yardım hizmeti ve hastanelere ulaşım sağlıyor. Ayrıca seyyar su arıtma tesisleri kurulmaya başlandı. Uzmanlar yazın aşırı sıcaklardan dolayı pirinç ve mısır tarlalarının zarar gördüğünü, halkın temel gıda maddelerini oluşturan bu ürünlerin az olmasının bir gıda krizine yol açabileceğini söyledi.


Kızıl Haç temsilcisi olan Patrick Elliott yaptığı açıklamada “Şu anda bu durum hiç kolay değil, ancak iki üç hafta içinde farklı bir hikaye olacak. İnsanlar kömür kaynaklarını yitirdi ve ısınmak için odun yaktılar. Isınma, barınma, gıda ve kıyafet ihtiyaçları var. İkincil bir felaket riski çok gerçektir” diye konuştu.


Kaynak ve Fotoğraf: https://www.newsweek.com/north-korean-floods-kill-dozens-leave-thousands-homeless-1109800Daha yeni Daha eski