O bölgelerde yaşayanlara uyarı

SALI

Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Rize ve Artvin çevrelerinde 'yer yer' kuvvetli olabilir.

Marmara'da Poyraz, Kıyı ve Kuzeybatı Ege'de kuzeyli yönlerden rüzgarlar kuvvetli esebilir. İç Ege ve İç Anadolu'da da 25-35 km/saate ulaşan hızlarla Poyraz gözüküyor. 

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 18/26, Bursa 13/27, Bilecik 11/25°C.


Ege: İzmir 19/32, Muğla 18/33, Kütahya 9/25°C.


Akdeniz: Antalya 24/36, Adana 24/38, Kahramanmaraş 20/35°C.


İç Anadolu: Ankara 10/26, Konya 13/26, Sivas 7/23°C.


Karadeniz: Bolu 8/23, Samsun 17/24, Rize 18/24°C.


Doğu Anadolu: Malatya 14/30, Erzurum 5/20, Van 9/24°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 18/33, Diyarbakır 19/35, Siirt 19/33°C. 


ÇARŞAMBA: Yurdumuzda önemli bir yağış beklenmiyor. Sadece Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusunda 'yer yer' yağış ihtimali var.


İç Ege ve İç Anadolu'da 25-35 km/saate ulaşan hızlarla 'yer yer' Poyraz esebilir. Kuzeybatı Ege'de kuzeyli yönlerden, Marmara'da ise Poyraz'dan kuvvetli rüzgar olacağı tahmin ediliyor.

Salı'ya göre Çarşamba günü yurt genelinde 1-3°C'lik bir sıcaklık artışı var.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. 

UYARILAR: Marmara, Karadeniz, İç bölgeler ve Doğu Anadolu'da akşam, gece ile sabahları sıcaklıkların düşmesinden dolayı soğuk algınlığı, nezle ve grip riski var. Kıyafet seçimlerine mutlaka dikkat edilmeli. Ayrıca Poyraz'ın özellikle akşamları Marmara'da hissedilen sıcaklıkları düşürmesi bu bölgede yaşayanları daha çok üşütebilir. Batı Ege ve Akdeniz'de sıcaklıkların yüksek olması orman yangını tehlikesinin halen sürmesine neden oluyor. Bu durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.


UZUN VADE: Sıcaklık dalgalanmaları var. 26 ve 29 Eylül'de serin hava dalgaları gözüküyor. 29 Eylül'de Balkanlar'dan gelme ihtimali bulunan sistem Marmara ve Batı Karadeniz'de sıcaklıkları 20°C'nin altına bile düşürebilir. 1 Ekim'den itibaren ise Basra Körfezinden yurdumuzun güney ve iç bölgelerine sıcak hava akışı ihtimali var. Yine Eylül ayının geri kalanında sıcaklıklarda inişler ve çıkışlar söz konusu. Bu yüzden en belirgin olan sistemleri yazdık. Kararsızlığın yüksek olduğu bu dönemlerde bu durumların değişime uğrama ihtimali biraz daha yüksek.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. 

Harita: https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski