Fırtına yolda

Orta Akdeniz'de oluşan derin alçak basınç alanı yurdumuza doğru ilerlemesini sürdürüyor. Bu sistemin en çok Batı Ege ve Marmara'yı etkilemesi bekleniyor. Sistemin oluşturabileceği hava olayları günlük tahminlerin içinde belirtilmiştir.

CUMARTESİ


Marmara'nın batı ve orta kesimi, Batı Ege ile Batı Akdeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali var.


Lodos'un Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'nun güneybatısında yer yer kuvvetli esmesi bekleniyor.


Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 16/28, Bursa 15/29, Bilecik 13/29°C.


Ege: İzmir 18/28, Muğla 15/28, Kütahya 12/26°C.


Akdeniz: Antalya 21/30, Adana 21/33, Kahramanmaraş 17/32°C.


İç Anadolu: Ankara 12/28, Konya 12/28, Sivas 7/27°C.


Karadeniz: Bolu 9/28, Samsun 13/25, Rize 15/25°C.


Doğu Anadolu: Malatya 14/30, Erzurum 5/25, Van 7/26°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 17/33, Diyarbakır 17/33, Siirt 18/34°C. 


PAZAR: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu (yerel), Karadeniz (orta ve doğusu yerel) ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde (yerel) sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Marmara, Batı Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak gözüküyor. Batı Ege ve Batı Marmara'da yağış kütlelerinin gücüne bağlı olmak üzere 75 mm'nin üzerinde yağış düşebilir, Kıyı Ege'deki bazı noktalarda ise 100 mm'nin üzerinde yağış miktarları gözüküyor.


Marmara ve Kuzeybatı Ege'de kuzeyli yönlerden, Güney ve İç Ege Akdeniz ile İç Anadolu'da güneyli yönlerden kuvvetli rüzgarlar var. Bu rüzgarlar birçok noktada fırtına düzeyine ulaşabilir.

Cumartesi'ye göre sıcaklıklarda Pazar günü gelen kuvvetli sistemin etkisiyle Marmara ve Ege'de 3-7, Batı Karadeniz İç Anadolu'nun batısı ve Batı Akdeniz'de 1-3°C'lik bir sıcaklık düşüşü var. Diğer bölgelerde önemli bir sıcaklık değişimi beklenmiyor.

PAZARTESİ: Bütün bölgelerde 'yerel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Kuzeybatı Ege, Batı Akdeniz, Marmara ve Batı Karadeniz'de 'yer yer' kuvvetli olarak gözüküyor. 


Marmara'da kuzeyli, İç ve Doğu Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden 'yer yer' kuvvetli rüzgarlar görülebilir.

Pazartesi günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 18-26, Ege 20-25, Akdeniz 20-32, İç Anadolu 23-28, Karadeniz 24-30, Doğu Anadolu 23-30, Güneydoğu 28-32°C bandında.

UYARILAR: Orta Akdeniz'den gelen kuvvetli alçak basınç alanından dolayı Batı Ege ve Marmara'da fırtına, sel, su baskını, heyelan ve deniz üzerinde hortum tehlikesi var. Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi riskine karşı dikkatli olunmalı. Ayrıca kuvvetli yağışlar sel ve su baskınlarına yol açabilir. Özellikle Marmara'nın ve Ege'nin batısında Pazar günü zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamalı. Bu tehlikelere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.


Not: Sistemin hareketi ve kararsızlığından dolayı belirtilen, yağış, sıcaklık ve rüzgar durumlarında değişimler yaşanabilir. 

UZUN VADE: Mevcut durumda 13 Ekim'e kadar yurdumuzda önemli bir soğuma yok. Bu tarihten itibaren ise yurdumuzun başta kuzey ve iç bölgeleri olmak üzere sıcaklıklarda hissedilir derecede düşüşler yaşanabilir. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.


Harita: https://www.windy.com


Daha yeni Daha eski