Yerel yağışlara dikkat!

CUMARTESİ

Trakya, Orta ve Güneydoğu Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, Sinop-Ordu hattı, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Yağışlar İç Ege, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Karadeniz'in doğusunda 'yerel' olarak kuvvetli.

Rüzgarlara baktığımızda Lodos Doğu Akdeniz'de 25-30 km/saate, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda 25-35 km/saate ulaşabilir. Poyraz'ın İç Anadolu'da 25-30km/saate, İç Ege'de 25-35 km/saate ve Marmara'da 25-45 km/saate ulaşması beklenmekte.

Bölgelere göre gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: Gece 17-23/Gündüz 30-33°C.

Ege: Gece 15-25/Gündüz 30-39°C.

Akdeniz: Gece 18-26/Gündüz 30-37°C.

İç Anadolu: Gece 12-19/Gündüz 29-33°C.

Karadeniz: Gece 10-23/Gündüz 25-31°C.

Doğu Anadolu: Gece 9-20/Gündüz 23-35°C.

Güneydoğu Anadolu: Gece 22-26/Gündüz 35-41°C.

PAZAR: Güney Marmara, Ege (yer yer), Akdeniz, Doğu Karadeniz'in doğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Yağışlar Muğla'nın ve Antalya'nın iç kesimleri ile Denizli'nin güneyinde 'yer yer' kuvvetli olabilir. Lodos Doğu Akdeniz'de 25-30 km/saate Güneydoğu Anadolu'da 25-40 km/saate ulaşırken, Poyraz ise Marmara'da 25-35 km/saate çıkabilir. Cumartesi'ye göre sıcaklıklarda Pazar günü, yurtta önemli bir değişimi beklenmiyor.

PAZARTESİ: Güneydoğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz, Bolu Ardahan ve Kars çevrelerinde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Yağışlar Antalya'nın iç kesimleri ve Denizli'de 'yer yer' olmak üzere kuvvetli gözüküyor. Lodos Doğu Akdeniz'de 25-30 km/saate Güneydoğu Anadolu'da ise 25-35 km/saate kadar ulaşabilir. Poyraz İç Anadolu'nun doğusu ve Marmara'da 25-30 km/saate çıkıyor. Pazartesi günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 31-36, Ege 32-39, Akdeniz 32-35, İç Anadolu 30-35, Karadeniz 29-33, Doğu Anadolu 27-38, Güneydoğu Anadolu 36-41°C bandında.

Tahmin periyodu boyunca yine nem oranı Kıyı Ege, Akdeniz'in kıyıları, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de özellikle akşam ile gece saatlerinde yüksek. Kıyı Akdeniz, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de %80 %90'lara ulaşan nem oranları ölçülebilir. Bu durum havanın daha çok bunaltıcı olmasına neden oluyor.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış ihtimali olan bölgelerde, gün içinde güneşin de görülmesi bekleniyor. Kararsızlıktan dolayı gözüken yağış durumlarında değişim ihtimali var.

UZUN VADE: Ağustos'un ilk yarısında sıcak havalar daha çok Batı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde gözüküyor. Diğer bölgeler buralara göre daha serin gözükmekte. Yüksek nem oranı nedeniyle Kıyı Akdeniz, Kıyı Ege, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de zaman zaman bunaltıcı havalar olabilir. 16 Ağustos'dan itibaren yurdumuza daha kuvvetli sıcakların gelme ihtimali var. Uzun vade olduğu için bu durumlarda değişim olasılığı bulunmaktadır.

UYARILAR: Yağış alan bölgelerde yerel dolu yağışı tehlikesine ve belirttiğimiz bölgelerdeki kuvvetli yağışlara karşı hazırlıklı olunmalı. Yurt genelindeki sıcak havalara ve orman yangını tehlikesine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.meteociel.fr


Daha yeni Daha eski