Son yıllarda sonbaharlarımız kurak geçmeye başladı. Özellikle 2017 Eylül'de Marmara'da bile birçok noktada gölgede 40°C'ye ulaşan sıcaklıklar ölçülmüştü. Geçen sonbahar yağışlar mevsim normallerinin altına inerken, bazı bölgelerde Kasım'a kadar bile önemli denecek, olması gereken miktarlarda yağış düşmemişti. Yurdumuza gelen sıcak ve kuru hava akımlarının Eylül ayı gibi etkisini yitirmesi gerekiyor ancak, son 1-2 yıldır bu durum Ekim ayında gerçekleşmeye başladı. Bu durum da yaz sıcaklıklarının Eylül'de yaşanmasına neden oluyor. Eylül'de olması gereken sıcaklık değerleri Ekim'e kaymış durumda. Yaz mevsiminde 1 ay kadar uzamanın olduğunu söyleyebiliriz. Sonbahara geçiş son yıllarda 1-2 hafta içinde aniden gerçekleşiyor, bu geçişin Eylül ayında olması gerekirken, Ekim'de gerçekleşmesi iklimde yaşanan bozulmaların göstergesi.

ÇEŞİTLİ MODEL ORTALAMALARINA GÖRE YAŞANMASI BEKLENEN SONBAHAR

SICAKLIK : Sonbaharın yurdumuzda güney bölgeler hariç mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklarla geçmesi öngörülüyor. 

YAĞIŞ : Yağışlar ise Eylül ayında Marmara ve Kıyı Karadeniz'de mevsim normalleri civarında ve mevsim normallerinin biraz üzerinde beklenmekte. Diğer bölgelerde beklenen yağışlar mevsim normallerinin altında gözükmekte. 

Ekim ayında yurdumuzda yağışlarda belirgin artışlar yaşanabilir. Bu artışlar özellikle Akdeniz, Kıyı Ege, Marmara ve Karadeniz'de gözüküyor.

Kasım : Çoğu bölgede mevsim normallerinin altında yağışlar meydana gelebilir. Akdeniz'de mevsim normallerinin üzerinde yağışlar gözükmektedir.

ÜLKEMİZDE SONBAHARDA YAŞANMASI MUHTEMEL DURUMLAR

Artan Deniz Suyu Sıcaklıkları : Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de deniz suyu sıcaklıkları çok yüksek. Bundan dolayı başta Marmara Ege Akdeniz ve Karadeniz'de kuvvetli yağış, sel, su baskını, heyelan ve yer yer dolu yağışlarına yol açabilecek derin alçak basınçlar yurdumuzu etkileyebilir.

Sıcak Hava Akımları : Bu yaz kaynağını Sahra çölünden alan sıcak havalar Avrupa ve Akdeniz'i uzun süre etkiledi. Bu sıcak hava akışlarının Eylül ve Ekim'de zaman zaman yine etkili olması bekleniyor. Bu durum yurdumuzda yağışsız kurak günlerin yaşanmasına neden olabilir.

Yüksek Basınçlar : Özellikle Doğu Avrupa ve Batı Rusya'da oluşan yüksek basınçlar yurdumuzda yağışsız ancak serin günlerin geçmesine neden olabilir. Bu yaz geçen yaza göre daha kuvvetli yüksek basınçlar oluştu, zaman zaman bu yüksek basınçlar sonbaharda da görülebilir.

Buzul Kayıpları : Her yıl alanları daralan kutup buzullarıyla ilgili bu yılda kötü haberler var.  Grönland'da bulunan en sert ve kalın buz kütlesinin kırılmaya başladığı belirtilirken, Alp Dağlarında bulunan buzullar Avrupa'da yaşanan aşırı sıcak havadan nasibini aldı. İsviçre Alplerinde bulunan Aletsch buzulunun kapladığı alanda ciddi oranda küçülme meydana geldi. Bu durumlara bakarak geçtiğimiz yıllara göre sonbaharda gelmesi muhtemel soğuk havaların zayıf, sıcak havaların kuvvetli olma riski var. 

Basınç Merkezleri ve Sistem Yollarında Bozulma : Yurdumuzu ilgilendiren 4 temel basıncın zamanından erken ya da geç etkili olması veya kuvvetlenmesi sonbaharda çeşitli hava olaylarına yol açabilir. Örneğin; Asor Antisiklonunun gönderdiği fazla sayıda ılık hava dalgası Ekim ya da Kasım'da mevsim normallerinin üzerinde sıcaklara neden olabileceği gibi, Sibirya Antisiklonunun erken etkili olması ani soğuk havalara neden olabilir. Sistem yollarında meydana gelen bozulma ise bir bölgede normalden fazla yağış düşmesine, erken geç ya da ani gerçekleşen soğuma ve ısınma risklerini ortaya çıkartıyor.

Not : Gözüken durumlar bu şekildedir. Hava hareketlerinden dolayı değişimler meydana gelebilir.

Hazırlayan : Bilal Adalı

Haritalar : http://www.lameteo.org

http://effis.jrc.ec.europa.eu/applications/seasonal-forecast



Daha yeni Daha eski
Reklam  
 
  Reklam