O bölgelerde yerel gök gürültülü sağanaklara dikkat!

ÇARŞAMBA

Doğu Marmara, Ege geneli, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in orta kesimleri, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz, Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin boyunca 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar İç Ege'de yerel olarak kuvvetli.


Kuzey Ege ve Marmara'da 25-40 km/saate ulaşan hızlarla Poyraz esebilir.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 22/31, Bursa 18/33, Bilecik 17/31°C.


Ege: İzmir 22/35, Muğla 18/31, Kütahya 14/29°C.


Akdeniz: Antalya 23/31, Adana 23/35, Kahramanmaraş 22/36°C.


İç Anadolu: Ankara 20/34, Konya 18/33, Sivas 16/34°C.


Karadeniz: Bolu 14/29, Samsun 20/30, Rize 20/30°C.


Doğu Anadolu: Malatya 22/37, Erzurum 11/30, Van 14/30°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 20/36, Diyarbakır 21/38, Siirt 24/37°C. 


PERŞEMBE: İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu (yer yer), Batı Karadeniz, Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin hattı ve Ardahan çevrelerinde 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali bulunuyor. Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yağışlar 'yer yer' kuvvetli olabilir.


Kuzey Ege ve Marmara'da Poyraz 25-35 km/saate kadar çıkarken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yer yer 30 km/saate ulaşan hızlarla Lodos esebilir.

Çarşamba'ya göre sıcaklıklar Perşembe gününde Marmara, Ege, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 1-3°C artarken, İç Anadolu'da aynı değerlerde azalıyor.

CUMA: Samsun Ordu çevresi (yer yer ihtimal var), Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Rize ve Artvin çevrelerinde 'yer yer' kuvvetli olabilir.


Yer yer olmak üzere İç Anadolu'nun doğusunda Poyraz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos 25/30 km/saate ulaşabilir. Marmara'da da Poyraz hızını 30 km/saat civarı hıza düşürüyor.

Sıcaklıklarda Ege ve Akdeniz'de 1-3°C artış, Tokat-Gümüşhane Bayburt hattında 2-3°C azalış var. Doğu Anadolu'nun kuzeyinde ise sıcaklıklarda 2-6°C'ye varan düşüşler yaşanabilir.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış ihtimali olan bölgelerde, gün içinde güneşin de görülmesi bekleniyor.


UZUN VADE: 6-7 Eylül'e kadar yurt genelinde sıcak havalar gözüküyor. 6 Eylül'de kuzey ve iç bölgelerde görülen serinleme, 7 Eylül'de yurdumuzun tamamını etkisini altına alıyor. Gelen serin havalar sonbahara başlangıç yaptıracak gibi. Detaylar ilerleyen tahminlerde. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.


UYARILAR: Bölgesel yağışlara karşı dikkatli olunmalı. Sel, su baskını, yerel dolu tehlikesi, ani kuvvetli rüzgar gibi riskler var. Yurt genelinde sıcak havanın haftanın geri kalanında etkili olmasını bekliyoruz. Kıyılarda ve deniz etkisine açık kesimlerde nem zaman zaman bunaltabilir. Orman yangını tehlikesine karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Daha yeni Daha eski