Yunanistan'ın başkent, Atina yakınlarında çıkan ve büyüyen orman yangınlarında ölü sayısı 74'e ulaştı.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, yangınların çıkış noktası olarak gösterilen deniz kıyısındaki Mati köyünde bir villanın bahçesinde 26 cesede ulaşıldığını açıkladı. Yangınlarda 100'den fazla kişinin da yaralandığı belirtildi. Bir görgü tanığı, "alevlerin kendilerini denize kadar kovaladığını" söyledi.

Atina ve çevresini kapsayan Attiki bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopoulos, hayatını yitirenlerin çoğunun Atina'nın 40 kilometre kuzeydoğusundaki sahil beldesi Mati'den olduklarını söyledi. Bu kişilerin evlerinde ya da araçlarında mahsur kalarak yaşamlarını yitirdi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ : https://www.youtube.com/watch?v=6SCd5StxC7w

Yunanistan hükümeti, yangınların kontrol altına alınabilmesi için başta Avupa ülkelerinden olmak üzere uluslararası yardım çağrısı yaptı. Şu ana kadar Yunanistan'a yardım gönderen ülkeler ise İtalya, Almanya, Polonya ve Fransa. Türkiye de Yunanistan ile temasa geçerek yardıma hazır olduğunu iletti.

Attiki bölgesinde OHAL ilan edildi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise orman yangınlarının büyümesi üzerine Bosna-Hersek gezisini yarıda keserek ülkesine döndü. Aleksis Çipras, "Yangınları kontrol altına alabilmek insanoğlunun kapasitesindeki herşeyi yapacağız" dedi. Gerekli tüm güçleri mobilize ettiklerini açıklayan Çipras, Atina ve çevresini kapsayan Attiki bölgesinde olağanüstü hal ilan etti. 

Atina'dan gelen son görüntülerde bazı yerleşim bölgelerinin üzerinde de dumanların yükseldiği, bazı bölgelerde turistlerin ve yerel halkın plajlardan botlarla alınarak uzaklaştırıldıkları görülüyor. Yüzlerce itfaiye görevlisi birçok bölgede yangınları kontrol altına alabilmek için adeta zamana karşı yarışıyor. Hava sıcaklığının kısa sürede yeniden artması beklenirken, itfaiye görevlileri zor şartlar altında görev yaptıklarını ve işlerinin "çok zor olduğunu" söylüyor. 

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-44933583

Fotoğraflar : https://www.theguardian.com/world/gallery/2018/jul/24/wildfires-rage-near-athens-greece-in-pictures

Daha yeni Daha eski