Sıcak havalara dikkat!

PERŞEMBE

Samsun-Artvin hattı, Tokat'ın Gümüşhane'nin Bayburt'un ve Erzurum'un kuzeyi, Ardahan çevreleri ve Trakya'da 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir. Yağışlar Doğu Karadeniz kıyıları ve Trakya'da 'yer yer' olmak üzere kuvvetli gözüküyor.

Yer yer olmak üzere üzere kuzeyli yönlerden Marmara, Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ve Güneydoğu Anadolu'da rüzgarın hızı 30-40 km/saate kadar ulaşabilir. Kıyı Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun orta ve doğusu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde Lodos yer yer 30-40 km/saate kadar çıkabilir.

Bölgelerimize göre bazı illerdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 21/30, Bursa 19/33, Bilecik 17/31°C.

Ege: İzmir 24/38, Muğla 20/39, Kütahya 14/30°C.

Akdeniz: Antalya 26/41, Adana 23/36 , Kahramanmaraş 23/39°C.

İç Anadolu: Ankara 14/31, Konya 18/32, Sivas 10/28°C.

Karadeniz: Bolu 11/28, Samsun 18/27, Rize 19/25°C.

Doğu Anadolu: Malatya 20/37, Erzurum 13/31, Van 19/34°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 22/38, Diyarbakır 23/42, Siirt 26/42°C. 

CUMA: Orta Karadeniz'in doğusu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri oluşabilir. Rize ve Artvin çevrelerinde 'yer yer' kuvvetli yağış ihtimali var. Kıyı Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda Lodos yer yer 30-35 km/saate kadar çıkabilir. Yer yer olmak üzere kuzeyli yönlerden Kuzeybatı Ege, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun batısında 30 km/saat civarına, Orta Akdeniz'in iç kesimlerinde ise 35 km/saat civarı hıza ulaşacak rüzgarlar gözüküyor. Perşembe'ye göre sıcaklıklarda Cuma günü, Doğu Anadolu'da 2-5, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde 1-4, Güneydoğu Anadolu'da 1-3°C azalış bekleniyor. Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz'in kıyılarında ise 1-3°C'lik bir artış var. Diğer bölgelerde önemli bir sıcaklık değişimi yok.

Önümüzdeki 2-3 gün boyunca Karadeniz üzerinden gelen kuzeyli hava akımları, sıcaklıkları geçtiğimiz günlere göre, kuzey kesimler ve iç bölgelerin daha çok kuzeyinde biraz düşürüyor. Bu nedenle bu bölgelerde hava diğer bölgelere göre daha serin. Gece sıcaklıkları özellikle iç bölgelerdeki ve Doğu Anadolu'nun kuzeyindeki bazı illerde 10°C civarına inebilir.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış beklenen bölgelerde gün içinde güneş görülmesi de muhtemeldir.

UZUN VADE: 8 Temmuz'dan itibaren yurdumuza sıcak hava gelirken, 13 Temmuz'dan itibaren ise yurt genelinde serinleme olabilir. Sıcak hava en çok Ege, Akdeniz, İç bölgeler, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'yu etkisi altına alıyor. Serin hava ise Marmara, Karadeniz, İç bölgeler (daha çok kuzeyi) ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde etkili. 17 Temmuz'dan itibaren ise yurdumuzun yine sıcak havaların etkisi altına girme ihtimali bulunuyor.

Uzun vade olduğu için değişim ihtimali vardır, uzun vade de gözüken durumlara kesin gözüyle bakmayınız.

UYARILAR: Sıcak havalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Saat 11.00-17.00 arasında uzun süre güneş altında kalınmaması gerekiyor. Bol sıvı tüketilmeli. Güneşe karşı koruyucu giysiler giyilmeli, şapka ve gözlük kullanılmalı.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteoblue.com


Daha yeni Daha eski