Sıcak havalara aman dikkat!

CUMARTESİ

Marmara, İç Ege'nin doğusu, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı ve Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Yağışlar Trakya'nın kuzeyi ve Batı Karadeniz'de 'yer yer' kuvvetli olabilir.

Kıyı ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos'un 30-40 km/saat hızla esmesi bekleniyor. Ani rüzgar ataklarında rüzgarın hızı yer yer 50 km/saate kadar ulaşabilir. İç Anadolu'nun doğusunda da kuzeyli rüzgarların zaman zaman 30 km/saate çıkması beklenmekte.

Bölgelere gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: Gece 16-22/Gündüz 29-33°C.

Ege: Gece 12-22/Gündüz 28-35°C.

Akdeniz: Gece 15-25/Gündüz 30-35°C.

İç Anadolu: Gece 14-20/Gündüz 29-33°C.

Karadeniz: Gece 14-24/Gündüz 27-34°C.

Doğu Anadolu: Gece 10-21/Gündüz 30-38°C.

Güneydoğu Anadolu: Gece 18-23/Gündüz 35-41°C.

PAZAR: Akdeniz'in iç kesimleri, Marmara ve Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Trakya ve Batı Karadeniz'de bazı noktalarda kuvvetli olabilir. 

Kıyı ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos'un 30-40 km/saat hızla esmesi bekleniyor. Ani rüzgar ataklarında rüzgarın hızı yer yer 50 km/saate kadar ulaşabilir. İç Anadolu'nun doğusunda da kuzeyli rüzgarların zaman zaman 30 km/saate çıkması beklenmekte. 

Cumartesi'ye göre Pazar günü sıcaklıklarda Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'de 1-3°C'lik bir artış var, diğer bölgelerde önemli bir sıcaklık değişimi beklenmiyor.

PAZARTESİ: Yine Akdeniz'in iç kesimleri, Marmara ve Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor.

Lodos Doğu Akdeniz'de 30-35 km/saat, Güneydoğu Anadolu'da 30-50 km/saat ve Doğu Anadolu'nun doğusunda 30-40 km/saat hıza zaman zaman ulaşabilir. 

Pazartesi günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 30-35, Ege 30-40, Akdeniz 31-36, İç Anadolu 30-34, Karadeniz 29-35, Doğu Anadolu 32-41, Güneydoğu Anadolu 35-41°C bandında.

Hafta sonu ve önümüzdeki hafta nem oranlarının Kıyı Akdeniz, Kıyı Ege, Marmara ve Karadeniz'de yüksek olmasından dolayı özellikle akşam ve gece saatlerinde hava bunaltıcı. Öyle ki Marmara ve Karadeniz'de zaman zaman %80 %90'lara ulaşan yüksek nem oranı çok bunaltıcı bir havaya neden olabilir.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış ihtimali olan bölgelerde, gün içinde güneşin de görülmesi bekleniyor. Yağış durumlarında artan kararsızlıktan dolayı değişim ihtimali var.

UZUN VADE: 4 Ağustos'tan itibaren yurdumuz kuvvetli sıcak havaların etkisine girebilir. 10 Ağustos'tan itibaren ise kuzey ve iç bölgelerde serinleme bekleniyor. Bu durumlar uzun vade olduğu için değişime açıktır.

UYARILAR: Bölgesel gök gürültülü sağanaklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden başlayabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Kısa sürede fazla miktarda yağış ani sel, ve su baskınlarına neden olabilir. Yağış alan bölgelerde yerel dolu tehlikesi de bulunuyor. Başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere, yurdumuz genelinde etkili olan sıcak havalara karşı dikkat edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Erzurum, Kars ve Ardahan dolaylarında bile sıcaklıklar yer yer 35°C civarına çıkabilir.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.weatheronline.co.uk


Daha yeni Daha eski