Sıcak havalara aman dikkat!

SALI

Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Ardahan çevrelerinde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali var. Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Trakya'da zaman zaman bulutlar görülebilir, diğer bölgelerde hava az bulutlu ve açık güneş bolca parlıyor.

Yer yer olmak üzere Marmara Ege İç Anadolu'da Poyraz, Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos 30 km/saat civarı hıza ulaşabilir.

Bölgelerimize göre bazı illerdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 20/32, Bursa 18/34, Bilecik 16/32°C.

Ege: İzmir 22/37, Muğla 20/40, Kütahya 15/33°C.

Akdeniz: Antalya 24/37, Adana 22/34, Kahramanmaraş 22/39°C.

İç Anadolu: Ankara 17/32, Konya 19/34, Sivas 14/32°C.

Karadeniz: Bolu 12/31, Samsun 20/29, Rize 21/28°C.

Doğu Anadolu: Malatya 22/39, Erzurum 14/34, Van 15/35°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 21/41, Diyarbakır 21/44, Siirt 25/43°C. Güneydoğu Anadolu'da Salı gündüz en yüksek sıcaklıkların yer yer 45°C civarına ulaşmasını bekliyoruz. 

ÇARŞAMBA: Trakya'nın ve Erzurum'un kuzeyi, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ile Ardahan çevrelerinde 'bölgesel' sağanak ve gürültülü sağanak ihtimali bulunuyor. Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda zaman zaman bulutlar görülebilir, diğer bölgelerde hava az bulutlu ve açık güneş bolca parlıyor. 

Yer yer olmak üzere Marmara Ege Orta Akdeniz'in iç kesimleri İç Anadolu'da Poyraz, Doğu Akdeniz kıyıları Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos 30 km/saat civarı hıza ulaşabilir. 

Salı'ya göre sıcaklıklarda, Çarşamba günü önemli bir değişim beklenmiyor, yurt genelinde sıcak hava etkili.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış beklenen bölgelerde gün içinde güneş görülmesi de muhtemeldir.

UZUN VADE: Temmuz'un ilk yarısında sıcak havalar daha çok Ege, Akdeniz, İç bölgeler, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde etkili. 14 Temmuz'a kadar yurtta önemli bir sıcaklık düşüşü gözükmüyor. Bu tarihten itibaren ise yurdumuzun kuzey ve iç bölgelerinde serinleme olabilir. 

Uzun vade olduğu için değişim ihtimali vardır, uzun vade de gözüken durumlara kesin gözüyle bakmayınız.

UYARILAR: Sıcak havalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Saat 11.00-17.00 arasında uzun süre güneş altında kalınmaması gerekiyor. Bol sıvı tüketilmeli. Güneşe karşı koruyucu giysiler giyilmeli, şapka ve gözlük kullanılmalı.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.weatheronline.co.uk


Daha yeni Daha eski