O bölgelerde yaşayanlar risk altında

Balkanlar'da sel, su baskını ve dolu yağışlarına yol açan sistem yurdumuza akşam saatlerinden itibaren giriş yaptı. Bu sistem özellikle Marmara ve Batı Karadeniz'de risk oluşturuyor.

SALI

Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Batı Karadeniz ve Marmara'da 'yerel' olarak kuvvetli olabilir. 

Salı günü Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden yer yer olmak üzere 30-40 km/saate kadar ulaşan rüzgarlar olabilir. Marmara'da ise kuzeyli yönlerden 30 km/saat dolaylarında rüzgar ihtimali var.

Bazı illerimizdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 22/30, Bursa 21/33, Bilecik 19/31°C.

Ege: İzmir 24/34, Muğla 20/33, Kütahya 16/30°C.

Akdeniz: Antalya 25/33, Adana 24/35, Kahramanmaraş 22/36°C.

İç Anadolu: Ankara 20/34, Konya 20/35, Sivas 13/33°C.

Karadeniz: Bolu 15/28, Samsun 20/32, Rize 20/30°C.

Doğu Anadolu: Malatya 20/35, Erzurum 9/29, Van 14/30°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 22/37, Diyarbakır 23/39, Siirt 24/38°C. 

ÇARŞAMBA: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun batısı, Orta ve Batı Karadeniz'de bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara ve Batı Karadeniz'de 'yerel' olarak kuvvetli gözüküyor. 

Lodos Doğu Akdeniz ve İç Anadolu'da 25-35 km/saat, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde 30-40 km/saat, Doğu Anadolu'da 30-45 km/saat, Güneydoğu Anadolu'da ise 30-50 km/saat hıza kadar çıkabilir. 

Salı'ya göre Çarşamba günü sıcaklıklarda Doğu Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun geneli ve Batı Karadeniz'de 2-5°C azalış bekleniyor. Diğer kalan bölgelerde ise 1-3°C'lik bir artış olabilir.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış ihtimali olan bölgelerde, gün içinde güneşin de görülmesi bekleniyor.

UZUN VADE: 30 Temmuz'dan itibaren yağışlarla azalmaya başlayan sıcaklıklar, yurt genelinde tekrar artışa geçiyor. 3 Ağustos'da ise yurdumuzun kuzey ve iç bölgelerinde serinleme gözükmektedir. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.

UYARILAR: Bölgesel gök gürültülü sağanaklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden başlayabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Kısa sürede fazla miktarda yağış ani sel, ve su baskınlarına neden olabilir. Deniz suyu sıcaklıklarının yüksek olması ve atmosferdeki kararsızlıktan dolayı Marmara ve Batı Karadeniz'de kıyılarda yer yer hortum riski var. Yine bu nedenlerden dolayı yağış alan bölgelerde yerel dolu tehlikesi de bulunuyor. Kuvvetli yağış alan dik, eğimli ve nemli yamaçlarda kaya düşmesi ve heyelan riski bulunmakta. Ayrıca yağış öncesi ve yağış anında kuvvetli rüzgar hatta yer yer fırtına bile oluşabilir. Uyarılar mutlaka dikkate alınmalı, hazırlıklı olunmalı. Özellikle Marmara ve Batı Karadeniz'de yaşayanların bu uyarıları dikkate alması gerekiyor. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
https://www.meteogiornale.it


Daha yeni Daha eski