Kuvvetli yağışlara aman dikkat!

ÇARŞAMBA 

Marmara: Bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri var. Yağışlar bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde yerel olarak kuvvetli gözüküyor. Bölgede Karayel'in 25-30 km/saat hıza ulaşması bekleniyor. İstanbul 22/30, Bursa 22/31, Bilecik 18/31°C.

Ege: İç Ege'nin kuzeydoğusunda bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali bulunuyor. Kuzey Ege'de Karayel, Güneybatı Ege'de Günbatısı 25-30 km/saate ulaşabilir. İzmir 24/36, Muğla 20/33, Kütahya 16/31°C.

Akdeniz: Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde yer yer yağış olasılığı var. Kıyı kesimlerde 25-35 km/saat hızla Lodos esebilir. Antalya 25/32, Adana 23/36, Kahramanmaraş 21/37°C.

İç Anadolu: Bölgenin kuzeybatısında yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir. Ankara 17/32, Konya 18/33, Sivas 12/30°C.

Karadeniz: Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz'in doğusunda bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanaklar oluşabilir. Yağışlar Batı Karadeniz'de yerel olarak kuvvetli gözüküyor. Bolu 13/29, Samsun 20/32, Rize 19/29°C.

Doğu Anadolu: Ardahan ve Kars çevrelerinde yerel gök gürültülü sağanak ihtimali var. Malatya 20/34, Erzurum 9/27, Van 14/29°C.

Güneydoğu Anadolu: Yağış beklenmiyor. Bölgenin batısında Lodos 30-40 km/saate kadar ulaşabilir. Gaziantep 22/37, Diyarbakır 22/40, Siirt 23/40°C. 

PERŞEMBE: Kuzey ve Doğu Marmara, İç Ege'nin kuzeydoğusu, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeyi (yer yer), Karadeniz ve Ardahan civarında bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara, Batı ve Orta Karadeniz ile Akdeniz'in dağlık bölgelerinde yer yer olmak üzere kuvvetli olabilir. 

Marmara'da 25-30 km/saat, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Ege'de 25-35 km/saat hızla Karayel var. Lodos'un ise Doğu Akdeniz kıyıları ve Doğu Anadolu'da 25-35 km/saat, Güneydoğu Anadolu'da 30-40 km/saat hızla esmesi bekleniyor.

Çarşamba'ya göre Perşembe günü sıcaklıklarda yurt genelinde 1-4°C'lik bir düşüş olabilir.

CUMA: Kuzey ve Doğu Marmara, İç Ege'nin kuzeydoğusu, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu (yer yer), Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli gözüküyor. 

Kıyı Ege, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu'nun batısında Karayel 25-35 km/saate ulaşabilir. Lodos'un Kıyı Akdeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusunda 25-35 km/saate, Güneydoğu Anadolu'da ise 30-45 km/saate ulaşması bekleniyor.

Cuma günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 28-33, Ege 27-37, Akdeniz 30-35, İç Anadolu 26-30, Karadeniz 24-32, Doğu Anadolu 26-36, Güneydoğu Anadolu 34-39°C bandında.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış ihtimali olan bölgelerde, gün içinde güneşin de görülmesi bekleniyor.

UZUN VADE: Temmuz'dan itibaren yurt genelinde sıcaklıklar artışa geçiyor. Bu tarihten itibaren Temmuz'un son 8 gününde yurt genelinde sıcak havalar etkili. Özellikle Temmuz'un 25'inden itibaren Avrupa hatta Rusya ile eş zamanlı olarak yurdumuzda kuvvetli sıcak havalar var. Bölgeler üzerinden bakarsak bazı günlerde Marmara İç bölgeler hatta Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda 35, Batı Ege Kıyı ve Doğu Akdeniz'de 40°C civarına çıkan sıcaklıklar var. Güneydoğu Anadolu'da ise 45°C dolaylarına ulaşan yerler gözükmekte. Uzun vade olduğu için değişim ihtimali vardır, uzun vade de gözüken durumlara kesin gözüyle bakmayınız.

UYARILAR: Bölgesel gök gürültülü sağanaklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden başlayabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Kısa sürede fazla miktarda yağış ani sel, ve su baskınlarına neden olabilir. Deniz suyu sıcaklıklarının yüksek olması ve atmosferdeki kararsızlıktan dolayı Marmara ve Karadeniz'de kıyılarda yer yer hortum riski var. Yine bu nedenlerden dolayı yağış alan bölgelerde yerel dolu tehlikesi de bulunuyor. Kuvvetli yağış alan dik, eğimli ve nemli yamaçlarda kaya düşmesi ve heyelan riski bulunmakta. Uyarılar mutlaka dikkate alınmalı, hazırlıklı olunmalı.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
http://www.skystef.be/forecast19f.htmlDaha yeni Daha eski