Yerel dolu tehlikesine dikkat!

SALI

Marmara, Kuzey ve Doğu Ege, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve kuzeydoğusu, Batı Karadeniz'in batısı, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Marmara'da 'yerel' olarak kuvvetli gözüküyor.

Yer yer olmak üzere Lodos Ege, İç Anadolu'nun güneybatısı, Güneydoğu Anadolu'nun batısında 25-35 km/saate ulaşırken, Poyraz ise Kuzey ve Kuzeybatı Marmara'da 30-35 km/saate kadar çıkabilir.

Bölgelerimize göre gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: Gece 15-20, Gündüz 24-30

Ege: Gece 13-21, Gündüz 27-35

Akdeniz: Gece 14-24, Gündüz 30-35

İç Anadolu : Gece 12-17, Gündüz 28-33

Karadeniz: Gece 10-21, Gündüz 24-30

Doğu Anadolu: Gece 9-20, Gündüz 27-36

Güneydoğu Anadolu: Gece 18-24, Gündüz 35-40°C bandında.

ÇARŞAMBA: Batı ve Kuzey Ege, Marmara ve Batı Karadeniz'de 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Orta ve Doğu Karadeniz'de de dar alanlı 'yerel' yağışlar oluşabilir. Yağışlar Batı Ege, Batı Karadeniz ve Marmara'da 'yer yer' kuvvetli gözüküyor.

Lodos İç Anadolu'nun batısı ve Ege'de 30-40 km/saate çıkarken, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da yer yer 30 km/saate ulaşabilir.

Salı'ya göre sıcaklıklarda hem Kuzey Afrika hem de Ortadoğu üzerinden gelen sıcak hava akımlarıyla yurt genelinde 2-6°C'lik bir artış var. İç bölgeler 35°C'ye dayanırken, Doğu Anadolu'nun batısı ve bölgenin alçak yerleri bu değeri bile aşabilir. Güneydoğu Anadolu'da ise gündüz en yüksek sıcaklıkların 40°C ve üzerine çıkması beklenmektedir.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış beklenen bölgelerde gün içinde güneş görülmesi de muhtemeldir.

UZUN VADE: 9 Temmuz'a kadar sıcak havaların daha çok Ege, Akdeniz, İç bölgeler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görülmesi bekleniyor. Marmara ve Karadeniz bu bölgelere göre oldukça serin kalıyor. 9 Temmuz ve sonrasında kuvvetli sıcak havalar yurdumuzu etkileyebilir. Yer yer olmak üzere Batı Ege ve Doğu Akdeniz'de 40°C ölçülebilir. Trakya 35°C'yi geçerken, İç Anadolu'nun güneyi 40°C'ye yaklaşıyor. Güneydoğu Anadolu'da ise bazı noktalarda sıcaklıkların 45°C'yi geçmesi bekleniyor. Uzun vade olduğu için değişim ihtimali vardır.

UYARILAR: Beklenen bölgesel sağanak yağışlara karşı tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden bastırabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ayrıca kısa süre içinde fazla miktarda yağış ani sel ve ani su baskınlarına neden olabilir. Yerel dolu tehlikesi devam ediyor. Yağış öncesi ve anında ani kuvvetli rüzgarlar görülebilir. Açık ve yüksek yerlerde yıldırım düşme tehlikesi var. Bu durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Özellikle Batı Ege, Marmara ve Batı Karadeniz'de yaşayanların bu uyarıları mutlaka dikkate alması gerekiyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: http://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski