Ramazan bayramında hava nasıl olacak?

AREFE GÜNÜ (PERŞEMBE) 

İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz'de 'bölgesel' olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Akdeniz'in iç kesimleri ve bölgenin doğusunda 'yerel' olarak kuvvetli.


Yurdumuzda önemli bir rüzgar beklentisi yok.


Bölgelerimize göre bazı illerdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 19/31, Bursa 17/33, Bilecik 15/32°C.


Ege: İzmir 22/35, Muğla 17/33, Kütahya 13/30°C.


Akdeniz: Antalya 22/31, Adana 19/32, Kahramanmaraş 16/30°C.


İç Anadolu: Ankara 17/32, Konya 16/31, Sivas 12/29°C.


Karadeniz: Bolu 14/31, Samsun 18/29, Rize 20/28°C.


Doğu Anadolu: Malatya 16/29, Erzurum 8/24, Van 8/25°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 16/29, Diyarbakır 18/33, Siirt 19/32°C.


RAMAZAN BAYRAMI 1. GÜN (CUMA)


İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz, Trakya ve Doğu Marmara'da bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri görülebilir. Yağışlar Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, İç Ege, Kars ve Ardahan civarı ile Karadeniz'de 'yerel' olarak kuvvetli.


30-40 km/saat hızla olmak üzere Güneydoğu Anadolu'da Günbatısı ve Lodos, İç Anadolu'da ise genelde Karayel'den rüzgar esebilir. 


Perşembe'ye göre sıcaklıklarda Cuma günü Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde 1-3°C azalış, diğer kalan bölgelerde ise aynı değerlerde artış var.


RAMAZAN BAYRAMI 2. GÜN (CUMARTESİ)


Güneydoğu Anadolu dışında kalan bütün bölgelerde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Ege, İç Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Marmara, Karadeniz, Kars ve Ardahan çevrelerinde 'yerel' olarak kuvvetli. 


Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yer yer 30-40 km/saate ulaşan Lodos gözüküyor.


Yurdumuzda hava biraz daha serinliyor. Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara, Ege, Kıyı ve Doğu Akdeniz 30°C dolaylarında. İç bölgeler 30°C'nin altında iken, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu 20°C civarında. Kıyı Karadeniz 25°C'yi geçerken, Güneydoğu Anadolu birçok yerde 35°C'yi görebilir.


RAMAZAN BAYRAMI 3. GÜN (PAZAR)


Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun büyük kısmı (kuzeyi hariç) dışında kalan tüm bölgelerde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri gözüküyor. Yağışlar Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, İç Ege ile Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde 'yer yer' kuvvetli olabilir. 


Kıyı ve Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos yer yer kuvvetli gözüküyor.


Günün en yüksek sıcaklıklarında Batı Ege-Kıyı ve Doğu Akdeniz 30, Güneydoğu Anadolu 35°C civarında. Marmara 30°C'nin altına inerken, İç bölgeler ve Karadeniz 25°C civarına iniyor. Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ise 25°C'nin altında.


PAZARTESİ 


Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu dışında kalan tüm bölgelerde 'bölgesel' gök gürültülü sağanaklar görülebilir. Yağışlar Güneybatı Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde 'yerel' olarak kuvvetli gözüküyor.


Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos'un yer yer 30-40 km/saate ulaşması bekleniyor.


Pazartesi hava biraz daha serinliyor. Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu 25-30°C bandında. Karadeniz 25°C civarındayken, Güneydoğu Anadolu 30°C'yi geçiyor. Doğu Anadolu ise 20-30°C aralığında kalıyor.


Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış beklenen bölgelerde gün içinde zaman zaman güneşin de görülmesi bekleniyor.


UZUN VADE: 27 Haziran'dan itibaren yurdumuza sıcak hava dalgaları gelmeye başlayabilir. Bu tarihe kadar yurt genelinde zaman zaman serin havalar var. Önemli sıcaklar beklenmiyor. Yağış konusuna baktığımızda ise Haziran ayının geri kalanında yine yurdumuzda yağışlı dönemler gözükmektedir. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.


UYARILAR: Bayram boyunca beklenen bölgesel gök gürültülü sağanak geçişlerine dikkat edilmeli. Yağışlar kısa süre içinde başlayabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ayrıca yine kısa süre içinde fazla miktarda yağış, ani sel ve su baskınlarına neden olabilir. Sel, su baskını, heyelan, kararsızlıktan dolayı yerel dolu yağışı, açık ve yüksek alanlarda yıldırım düşmesi risklerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağışların yollarda getirebileceği risklerden dolayı, yola çıkacak olan sürücülerin dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor. Özellikle dağlık geçiş güzergahlarında yağış ve sis ulaşımı aksatabilir. Uyarıların mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: 
https://www.meteoblue.com

Daha yeni Daha eski