O illerde sıcak havaya dikkat!

PERŞEMBE

Marmara: 'Bölgesel' gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar bölgenin batısında 'yer yer' olmak üzere kuvvetli olabilir. İstanbul 19/31, Bursa 18/31, Bilecik 17/29°C.

Ege: 'Yerel' gök gürültülü sağanak ihtimali var. İzmir 20/30, Muğla 15/31, Kütahya 14/29°C.

Akdeniz: Yağış beklenmiyor. Antalya 22/30, Adana 23/34, Kahramanmaraş 21/37°C.

İç Anadolu: Yağış beklenmiyor. Ankara 19/35, Konya 19/33, Sivas 15/34°C.

Karadeniz: Batı Karadeniz'de 'bölgesel' gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Orta ve Doğu Karadeniz'de de 'yer yer' olmak üzere yağış ihtimali bulunmakta. Bolu 14/31, Samsun 21/30, Rize 22/32°C.

Doğu Anadolu: Yağış beklenmiyor. Malatya 22/39, Erzurum 12/30, Van 14/30°C.

Güneydoğu Anadolu: Yağış beklenmiyor. Gaziantep 23/38, Diyarbakır 22/42, Siirt 24/42°C.

Perşembe Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu (zaman zaman Günbatısı) ve İç Anadolu'da Lodos bekleniyor. Yer yer olmak üzere rüzgarın hızı Güneydoğu Anadolu'da 40 km/saat ve üzerine, diğer kalan bölgelerde ise 30 km/saat ve üzerine kadar çıkabilir.

CUMA: Batı ve Kuzey Ege, Marmara ile Karadeniz'de 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Karadeniz dışında bütün bölgelerde güneyli yönlerden rüzgar var. Rüzgar yönü genelde Lodos'tan gözüküyor. Bu rüzgarların hızı yer yer olmak üzere Güneydoğu Anadolu ve Kıyı Akdeniz'de 30-40 km/saate, Doğu Anadolu'da 30-35 km/saate, diğer kalan bölgelerde 30 km/saate kadar ulaşabilir. Perşembe'ye göre sıcaklıklarda Cuma günü yurt genelinde 1-4°C'lik bir düşüş var.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış beklenen bölgelerde gün içinde güneş görülmesi de muhtemeldir.

UZUN VADE: Yine değişimler var. 1 Temmuz'dan itibaren Doğu Avrupa'dan gelen serin hava yurdumuzun kuzeybatısından giriş yapabilir. Bu serin havaların etki alanı kuzey ve iç bölgelerle sınırlı. İç bölgelerin de daha çok kuzey kısımları serinliyor. Temmuz ayının ilk yarısında Batı Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da sıcak hava var, diğer kalan bölgelerde buralara göre oldukça serin bir hava olabilir. 13 Temmuz'dan itibaren ise yurt genelinde sıcak havalar gözükmektedir. Uzun vade olduğu için değişim ihtimali vardır.

UYARILAR: Beklenen bölgesel sağanak yağışlara karşı tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden bastırabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ayrıca kısa süre içinde fazla miktarda yağış ani sel ve ani su baskınlarına neden olabilir. Yerel dolu tehlikesi devam ediyor. Yağış öncesi ve anında ani kuvvetli rüzgarlar görülebilir. Açık ve yüksek yerlerde yıldırım düşme tehlikesi var. Bu durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.meteociel.fr


Daha yeni Daha eski