Kuvvetli yağışlara aman dikkat!

CUMARTESİ

Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri (yüksek ve dağlık alanlar), Batı Karadeniz'in batısı, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Karadeniz'de 'yerel' olarak kuvvetli gözüküyor.

Kıyı Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında Günbatısı ve Lodos'tan yer yer 30-40 km/saate ulaşan rüzgarlar görülebilir. Marmara'da ise kuzeyli yönlerden yer yer olmak üzere 30-40 km/saate ulaşan rüzgar var.

Bölgelerimize göre bazı illerdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;

Marmara: İstanbul 21/28, Bursa 17/31, Bilecik 14/28°C.

Ege: İzmir 20/33, Muğla 15/31, Kütahya 12/27°C.

Akdeniz: Antalya 22/32, Adana 21/33, Kahramanmaraş 19/33°C.

İç Anadolu: Ankara 13/29, Konya 15/28, Sivas 12/27°C.

Karadeniz: Bolu 12/26, Samsun 19/29, Rize 20/28°C.

Doğu Anadolu: Malatya 19/33, Erzurum 7/23, Van 13/26°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 18/33, Diyarbakır 21/36, Siirt 21/34°C.

PAZAR: Marmara, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesiminde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu, Marmara, Batı Karadeniz, Akdeniz'in iç kesimleri (yüksek ve dağlık alanlar) ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde 'yerel' olarak kuvvetli. Yer yer olmak üzere Güneydoğu Anadolu'nun batı ve güneyinde Günbatısı ile Lodos, Marmara'da ise Poyraz 30-40 km/saate kadar ulaşabilir. Cumartesi'ye göre sıcaklıklarda Pazar günü Marmara ve Batı Karadeniz'de 2-4°C'lik bir düşüş gözükürken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 1-3°C'lik bir artış olabilir. Diğer bölgelerde sıcaklıklarda önemli bir değişim beklenmiyor.

PAZARTESİ: Doğu Marmara, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesiminde 'bölgesel' olmak sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde 'yer yer' olmak üzere kuvvetli olabilir. Pazartesi günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara Karadeniz İç Anadolu 25-30, Ege ve Akdeniz 28-35, Doğu Anadolu 24-34, Güneydoğu Anadolu 35-40°C bandında.

Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir. Yağış beklenen bölgelerde gün içinde güneşte görülebilir.

UZUN VADE: 26 Haziran'dan itibaren yurdumuzun güney, doğu ve iç bölgelerinde sıcaklıklar biraz daha artıyor. İç bölgeler 30 Haziran'dan itibaren serinleyebilir. Temmuz'un ilk haftasında Batı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun batı ve güneyinde hava sıcak, diğer tüm bölgelerde ise bu bölgelere göre oldukça serin olarak gözüküyor. 8 Temmuz'da yurdun tamamı sıcak hava dalgasının etkisi altına girebilir. Yağış durumuna baktığımızda ise görülen bölgesel yağışlar ayın geri kalanında yurdumuzun kuzey kesimlerine doğru çekilmeye başlıyor. Uzun vade olduğu için bu durumlarda değişim ihtimali vardır.

UYARILAR: Beklenen bölgesel sağanak yağışlara karşı tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden bastırabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ayrıca kısa süre içinde fazla miktarda yağış ani sel ve ani su baskınlarına neden olabilir. Yerel dolu tehlikesi devam ediyor. Yağış öncesi ve anında ani kuvvetli rüzgarlar görülebilir. Açık ve yüksek yerlerde yıldırım düşme tehlikesi var. Bu durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: http://www.wetterzentrale.de


Daha yeni Daha eski