İlk öncelikle biraz ilkbaharın nasıl geçtiğinden bahsedelim. Nisan'da sürekli Mısır ve Libya'dan gelen sıcak havalardan dolayı Marmara ve Karadeniz'de son yıllarda görülmemiş bir kuraklık yaşandı. Ancak bu sıcak havalarla birlikte hem deniz suyu sıcaklıkları arttı, hem de Anadolu üzerinde hava yerde ısındı. Atmosferin üst kısımları daha soğuk olunca, konveksiyonel yağışlarla birleşen gezici alçak basınçlar Mayıs'ın aşırı yağışlı geçmesine neden oldu. Sık sık meydana gelen dolu yağışları ve seller hayatı olumsuz etkiledi.

ÜLKEMİZDE YAZLARI HAVA NASIL GEÇER ?


Türkiye'de yaz aylarında ortalama olarak hangi bölgelerde neler oluyor bunlardan bahsedelim ;


Yağışlı bölgeler : Karadeniz özellikle bölgenin doğusu (Karadeniz'den gelen nemli havanın orografik yağışlar bırakması), 2. derece yağışlı bölge Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu (konveksiyonel yağışlar), 3. derece Marmara (gezici alçak basınçların oluşturduğu yağışlar) olarak söylenebilir. Marmara'da yaz yağışlarının payı Ege ve Akdeniz'e göre yüksek, yaz kuraklığı bu bölgelerdeki kadar kuvvetli değildir. Bu bölge yaz kuraklığını zaman zaman kuvvetli şekilde yaşar.


Az yağışlı ya da neredeyse hiç yağış almayan bölgeler : Yukarıdaki bölgelerin dışında kalan yerlerin tamamında yağışlar az ve neredeyse hiç yok denilebilir. Örneğin; Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde tüm yaz boyunca yağış miktarı 5-10 mm'yi bulur ya da bulmaz. 


Sıcaklardan en çok Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Doğu Anadolu'daki rakımı düşük olan yerler ve Ege etkilenir. İç bölgelerden sonra, Marmara ve Karadeniz yurdumuzda sıcak havalardan diğer bölgelere göre daha az etkilenen bölgelerdir.

Bağıl nemin yükselmesinden dolayı Doğu Akdeniz kıyıları, Marmara ve Kıyı Karadeniz'de  boğucu sıcak dönemler yaşanır.


Yazın genel özellikleri bu şekildedir.


BU YAZ NASIL GEÇECEK ?


Şu andaki verilere baktığımızda yağış durumunda hem fikir olan mevsimlik modeller, sıcaklık durumunda değiller. Kimi modeller yurdumuzun batısını mevsim normallerinde sıcaklıklarla, diğer bölgelerini mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklarla göstermişler. Yurdumuzun tamamını mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklarla gösteren verilerde bulunmaktadır. Yağış durumunda ise yurdumuza mevsim normallerinin altında yağışlar verilmiştir.


Biz bu verileri toparlayıp geçmiş yıllardaki yazlara bakıp karşılaştırma yaptığımızda şu durumlar ortaya çıkıyor ;


Sıcaklık : Yaz boyunca yurtta mevsim normalleri civarında ve mevsim normalinin üzerinde sıcaklıklar gözükmekte. Temmuz ayında sıcaklıklar mevsim normallerinin 2-3°C kadar üzerinde gözüküyor. Bu durum iç bölgelerde daha çok etkili. Haziran ve Ağustos aylarında da sıcaklıklar mevsim normallerinde ve mevsim normalinin biraz üzerinde gerçekleşebilir. Mevsim normali altında sıcaklıklar gözükmemektedir.


Yağış : Yağışlar yurt genelinde mevsim normallerinin altında gerçekleşebilir.


YAZ İÇİN İPUCU VERİCİ HAVA OLAYLARI NELER ?


Bildiğiniz üzere geçen yıl Mayıs sonu Pakistan Turbat'ta  53.5°C ile çok çarpıcı bir sıcaklık değeri ölçülmüştü. Yine o tarihlerde Almanya'da sıcaklıklar 35°C'ye ulaşmıştı. Bu yılda benzer durumlar var. Hindistan ve Avrupa'daki sıcak havalar haberlere konu oldu. Değinilmesi gereken bir diğer konu musonlar. Yapılan araştırmalarda kuvvetli muson yıllarında Ortadoğu, Akdeniz havzası, Avrupa ve Kafkaslarda sıcaklıkların daha yüksek ve yağışların daha az olduğu saptanmış. Geçtiğimiz 2 yılda musonlar çok kuvvetliydi ve çok kurak yazlar geçirdik. Muson yağışları şu günlerde Güney Asya ülkelerini vurmaya devam ediyor. Döngünün kuvveti bu yaz için belirleyici etkilerden birine sahip olabilir.


SONUÇ NEDİR ?


Sonuca baktığımızda yurt genelinde yaz mevsimini mevsim normalleri civarı ve üzerinde sıcaklıklarla, mevsim normallerinin altında yağışlarla geçirebiliriz. Kurak dönemler sıkıntı yaratabilir. Ancak hesaba katılması gereken bir durum daha var. Bu durumda küresel iklim değişikliği. Deniz suyu sıcaklıklarının artması okyanus ve denizlerde buharlaşmayı arttırıyor. Bu durumda gezici alçak basınçların doğmasına, gök gürültülü sağanaklara, fırtına ve yerel dolu yağışlarına yol açıyor. Özellikle Marmara ve Karadeniz'de bu yaz böyle riskler bulunuyor. Yine birçok bölgede yerel ısınmadan kaynaklı konvektif gök gürültülü fırtınalarda oluşabilir.


Geçen yıla göre biraz daha fazla yağışlı, biraz daha serin bir yaz geçirebiliriz. Azor Dinamik Yüksek Basıncı ve Basra Termik Alçak Basıncı yine çöl sıcakları diye tabir edilen sıcak havalar gönderebilir. Karadeniz'deki orografik yağışlar, Balkanlar ve Karadeniz'den gelmesi muhtemel alçak basınçlar sel ve su baskınlarına bile yol açabilir. Ayrıca bu yaz sıcak ve kuru hava akımlarından dolayı orman yangını riski biraz daha fazla olarak gözükmektedir.

Harita : http://www.lameteo.org


Hazırlayan : Bilal AdalıDaha yeni Daha eski
Reklam  
 
  Reklam