SALI

Marmara : Bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara'da yerel olarak kuvvetli. İstanbul 14/22, Bursa 12/22, Bilecik 11/21°C.


Ege : Yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülebilir. İzmir 14/26, Muğla 10/25, Kütahya 8/19°C.


Akdeniz : Bölgesel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Antalya 15/26, Mersin 16/26, Kahramanmaraş 10/23°C.


İç Anadolu : Yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali var. Ankara 10/20, Konya 10/20, Sivas 6/20°C.


Karadeniz : Bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri görülebilir. Yağışlar Batı Karadeniz'in batısı, Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz'in doğusunda yerel olarak kuvvetli. Bolu 6/17, Samsun 13/19, Rize 16/19°C.


Doğu Anadolu : Yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Yağışların bölgede yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Malatya 9/22, Erzurum 5/15, Van 8/15°C.


Güneydoğu Anadolu : Yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali bulunuyor. Bölgenin doğusunda yağışlar yerel olarak kuvvetli olabilir. Gaziantep 10/23, Diyarbakır 10/21, Siirt 10/19°C.


Salı günü Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda güneyli yönlerden 30-50, Marmara Ege İç Anadolu'nun batısında Karayel'den 20-30, Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında Lodos'tan 20-30 km/saat civarı hızla rüzgar var.


ÇARŞAMBA : Bütün bölgelerde bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yerel olmak üzere kuvvetli gözüküyor. Çarşamba günü yurtta sıcaklıklarda önemli bir değişim beklenmiyor. 25-35 km/saat hızla olmak üzere Doğu Akdeniz kıyıları Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Lodos, İç Anadolu'da ise Günbatısı ve Karayel'den rüzgar var.


UZUN VADE : Mevcut durumda yurt genelinde 15 Mayıs'a kadar serin hava gözüküyor. 15 Mayıs'tan itibaren ise Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki sıcak havaların yukarı enlemlere hareket etmesiyle birlikte yaz havası yurdumuza tekrar geri geliyor. Batı Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu en fazla ısınacak bölgeler olarak gözüküyor. Buralarda sıcaklıklar 30°C ve üzerine çıkabilir. Diğer bölgelerde de sıcaklıklar artsa da hava fazla bunaltıcı olarak gözükmüyor. 


UYARILAR : Beklenen yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden bastırabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ayrıca kısa süre içinde fazla miktarda yağış su baskınlarına yol açabilir. Kararsızlıktan dolayı yağış beklenen tüm bölgelerde 'yerel' dolu riski var. Yağış öncesi ve anında 'yer yer' kuvvetli rüzgar, hatta fırtına bile oluşabilir. Yıldırım düşmesi tehlikesine karşı özellikle çevreye göre yüksek ve açık alanlarda bulunmayınız. Ayrıca etkili yağış alan bölgelerde sel, su baskını ve eğimli yamaçlarda heyelan riskine dikkat edilmeli.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Tahmini Hazırlayan : Bilal Adalı


Harita : http://www1.wetter3.de/fax.html


Daha yeni Daha eski