O bölgelerde yaşayanlar aman dikkat!

PERŞEMBE

Doğu Marmara, Güney Ege, Akdeniz, İç ve Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Karadeniz'de 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Yağışların Muğla-Afyonkarahisar hattı, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Batı Karadeniz'in kuzey kesimlerinde 'yerel' olarak kuvvetli olması bekleniyor.


Yer yer olmak üzere Lodos'un Doğu Anadolu'nun doğusunda, Poyraz'ın Marmara ve Kuzeybatı Ege'de 30-35 km/saat hızla esmesi beklenmektedir.


Bölgelerimize göre bazı illerdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 16/25, Bursa 12/26, Bilecik 11/23°C.


Ege: İzmir 18/30, Muğla 14/28, Kütahya 8/23°C.


Akdeniz: Antalya 19/28, Adana 18/29, Kahramanmaraş 13/28°C.


İç Anadolu: Ankara 11/25, Konya 12/24, Sivas 9/23°C.


Karadeniz: Bolu 9/22, Samsun 17/24, Rize 18/23°C.


Doğu Anadolu: Malatya 12/25, Erzurum 5/19, Van 10/21°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 13/30, Diyarbakır 14/29, Siirt 16/28°C.


CUMA: İç Ege ve Doğu Marmara (yer yer), İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Anadolu'da 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali var. Yağışlar Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Doğu Karadeniz'de 'yerel' olarak kuvvetli. Doğu Anadolu'nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu'da 25-30 km/saat hızla Lodos var. Poyraz ise Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde 25-40 km/saate ulaşabilir. Perşembe'ye göre sıcaklıklarda yurt genelinde 1-4°C'lik bir artış var.


Not: Yağışlar yerel olduğu için her noktada yağış görülmeyebilir. Ya da düşen yağış miktarlarında farklılıklar yaşanabilir.


UZUN VADE: 6 Haziran'dan itibaren yurt genelinde sıcaklıklar yaz değerlerine tam anlamıyla ulaşmaya başlıyor. Özellikle Batı Ege, Kıyı ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu sıcaklık artışını daha fazla hissedecek olan yerler olarak gözükmekte. 10 Haziran'da bir serinleme gözükürken, sıcak havalar 12 Haziran'da tekrar geri geliyor. Ramazan ayının son günleri ve bayramda yurt genelinde şu anlık için, oldukça sıcak bir hava gözüküyor. Bu tarihlerde Batı Ege, Kıyı ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu 35°C'yi aşıyor. İç bölgeler 30°C civarındayken, Marmara 30-35, Karadeniz ise 25-30°C bandına çıkıyor. Uzun vade olduğu için değişim ihtimali vardır. 


UYARILAR: Belirttiğimiz bölgelerdeki yerel kuvvetli yağışlara karşı dikkatli olunması gerekiyor. Kuvvetli yağış alan kesimlerde sel, su baskını ve eğimli yamaçlarda heyelan riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Kararsızlıktan dolayı birçok yerde yerel dolu yağışları oluşabilir.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: 
https://www.meteogiornale.itDaha yeni Daha eski