Kuvvetli yağışlara dikkat!

PERŞEMBE

Bütün bölgelerde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri var. Yağışlar Kuzey ve Doğu Marmara, Akdeniz'in iç kesimleri, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da 'yer yer' olmak üzere kuvvetli gözüküyor. Yağış alanlarında zaman zaman güneşin görüldüğü yerlerde olabilir.


Rüzgarlara baktığımızda Ege ve İç Anadolu'da Günbatısı ile Karayel, Doğu Anadolu'da ise Lodos yer yer 25-30 km/saate ulaşabilir. Bunun dışında önemli bir rüzgar beklentisi yok.


Bölgelerimize göre bazı illerdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 14/22, Bursa 13/25, Bilecik 10/22°C.


Ege: İzmir 15/27, Muğla 11/25, Kütahya 8/22°C.


Akdeniz: Antalya 16/26, Adana 15/26, Kahramanmaraş 11/23°C.


İç Anadolu: Ankara 8/22, Konya 9/20, Sivas 6/18°C.


Karadeniz: Bolu 8/20, Samsun 14/20, Rize 15/21°C.


Doğu Anadolu: Malatya 9/21, Erzurum 3/15, Van 5/15°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 9/20, Diyarbakır 9/21, Siirt 8/18°C.


CUMA: Bütün bölgelerde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Orta Karadeniz, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Karadeniz'de 'yer yer' olmak üzere kuvvetli gözüküyor. Yine yağış alanlarında zaman zaman güneşin görüldüğü yerler olabilir. İç Anadolu'nun batısı, Ege ve Marmara kuzeyli yönlerden 'yer yer' 30-40 km/saate çıkan rüzgarlar var. Diğer bölgelerde önemli bir rüzgar beklenmiyor Sıcaklıklara baktığımızda önemli bir değişim yok, 1-3°C olmak üzere Marmara Karadeniz ve tüm iç bölgelerde düşüş, Akdeniz'de ise artış bekleniyor. 


UZUN VADE: 15 Mayıs'tan itibaren yurt geneline yaz havası geri geliyor. 18 Mayıs'ta Karadeniz'den üzerinden kuzey ve iç bölgelere serin hava inişi var. Ancak 21 Mayıs'ta Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava yer yer olmak üzere Marmara Ege ve İç bölgelerde sıcaklığı 30°C'ye çıkartırken, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da 30°C'yi aşan yerler olabilir. Uzun vade olduğu için değişim ihtimali vardır.


UYARILAR: Beklenen yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden bastırabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ayrıca kısa süre içinde fazla miktarda yağış su baskınlarına yol açabilir. Kararsızlıktan dolayı yağış beklenen tüm bölgelerde 'yerel' dolu riski var. Yağış öncesi ve anında 'yer yer' kuvvetli rüzgar, hatta fırtına bile oluşabilir. Yıldırım düşmesi tehlikesine karşı özellikle çevreye göre yüksek ve açık alanlarda bulunmayınız. Ayrıca etkili yağış alan bölgelerde sel, su baskını ve eğimli yamaçlarda heyelan riskine dikkat edilmeli. Yurt genelinde gündüz serin havaya, gece ise soğuk havaya karşı kıyafet seçimine özen gösterilmeli soğuk algınlığı ve grip riski var.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: 
http://www.weathercast.co.uk

Daha yeni Daha eski