Hafta sonu planı yapanlar dikkat!

CUMARTESİ

Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege dışında kalan tüm bölgelerde 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in doğu kesiminde 'yerel' kuvvetli yağışlar görülebilir. 


Rüzgarlara baktığımızda Kuzeyli yönlerden olmak üzere Marmara, Ege ve İç Anadolu'da 30 km/saat dolaylarında hıza ulaşan rüzgar ihtimali bulunuyor. Doğu Akdeniz kıyılarında da 30 km/saat civarı hızla Lodos var. Diğer yerlerde önemli bir rüzgar beklenmiyor.


Bölgelerimize göre bazı illerdeki gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle;


Marmara: İstanbul 13/20, Bursa 12/21, Bilecik 9/19°C.


Ege:  İzmir 15/26, Muğla 10/25, Kütahya 8/17°C.


Akdeniz: Antalya 16/27, Adana 14/27, Kahramanmaraş 11/22°C.


İç Anadolu: Ankara 9/17, Konya 9/18, Sivas 6/15°C.


Karadeniz: Bolu 6/16, Samsun 14/18, Rize 14/18°C.


Doğu Anadolu: Malatya 10/20, Erzurum 4/14, Van 5/15°C.


Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 11/20, Diyarbakır 11/20, Siirt 9/17°C.


PAZAR: Yağışlar doğu kesimlere doğru çekiliyor. Antalya'nın dağlık kesimleri, Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Akdeniz'in denizden uzak kesimleri ile Doğu Karadeniz'in doğusunda 'yerel' olarak kuvvetli. Pazar günü yurdumuzda rüzgarlar oldukça sakin, önemli bir rüzgar beklenmiyor. Cumartesi'ye göre sıcaklıklarda yurt genelinde 1-3°C'lik bir artış var.


PAZARTESİ: Yine Antalya'nın dağlık kesimleri, Orta ve Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'de 'bölgesel' sağanak ve gök gürültülü sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Toros Dağları, Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğusunda 'bazı noktalarda' kuvvetli olabilir. Pazartesi günü yurdumuzda rüzgarlar oldukça sakin. Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 22-26, Ege 23-30, Akdeniz 23-28, İç Anadolu 19-24, Karadeniz 18-25, Doğu Anadolu 14-23, Güneydoğu Anadolu 19-25°C bandında.


UZUN VADE: 15 Mayıs'tan itibaren yurdumuza yaz havası geri geliyor. Mısır-Libya ve Basra Körfezinden gelen sıcak havalarla birlikte Batı Ege, Güneydoğu Anadolu, Kıyı ve Doğu Akdeniz'de 35°C civarına ulaşan yerler olabilir. Marmara'da 30°C'yi bulan yerler gözükürken, iç bölgeler yer yer 30°C'ye dayanıyor. Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda bile  25°C'ye yaklaşan sıcaklıklar gözükmekte. 19 ve 22 Mayıs'ta Kuzey ve iç bölgelerde zayıf serinleme var. 26 Mayıs'ta yurt genelinde kuvvetli serinleme gözüküyor. Uzun vade olduğu için bu durumlarda  değişimler olabilir.


UYARILAR: Kuvvetli yağışlara, 'yerel' dolu riskine, kuvvetli yağış beklenen bölgelerde sel su baskını ve eğimli yamaçlarda heyelan olasılığına, yağışların kesildiği bölgelerde havanın açmasıyla oluşan gece ayazına, yağış öncesi ve anında ani kuvvetli rüzgar riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: 
http://www.wetterzentrale.de 


Daha yeni Daha eski