Hafta sonu planları yapanlar aman dikkat!

CUMARTESİ

Marmara: Bölgenin güney ve doğusunda (daha çok iç kesimlerinde) 'zamanla' bölgesel gök gürültülü sağanak beklentisi var. Bursa ve Bilecik çevresinde yağışlar akşam saatlerinde 'yer yer' kuvvetli olabilir. İstanbul 12/25, Bursa 12/27, Bilecik 14/28°C.


Ege: Bölge genelinde zamanla 'yerel' gök gürültülü sağanak yağış beklenirken, bu yağışlar iç kesimlerde 'yerel' olarak kuvvetli. İzmir 19/31, Muğla 14/29, Kütahya 11/26°C.


Akdeniz: Bölgenin iç kesimleri ve Doğu Akdeniz'in doğusunda zamanla 'bölgesel' gök gürültülü sağanaklar var. Antalya 19/29, Mersin 21/30, Kahramanmaraş 15/31°C.


İç Anadolu: Zamanla 'yerel' gök gürültülü sağanaklar görülebilir. Yağışlar Batı Karadeniz'e yakın kesimlerde 'yerel' olarak kuvvetli gözüküyor. Ankara 12/28, Konya 13/26, Sivas  8/24°C.


Karadeniz: Daha çok bölgenin iç kesimlerinde olmak üzere zamanla 'bölgesel' gök gürültülü sağanaklar var. Yağışlar Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde 'yerel' olarak kuvvetli. Bolu 9/26, Samsun 13/20, Rize 14/23°C.


Doğu Anadolu: Zamanla 'yerel' olarak beklenen gök gürültülü sağanaklar, 'bölgesel' olarak kuvvetli olabilir. Malatya 13/26, Erzurum 5/18, Van 6/17°C.


Güneydoğu Anadolu: Zamanla olmak üzere 'yerel' gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Bu yağışlar bölgenin kuzey ve doğusunda 'yerel' olarak kuvvetli. Gaziantep 14/28, Diyarbakır 13/28, Siirt 12/25°C.


Cumartesi günü yurtta çok önemli rüzgarlar yok. İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz'de öğleden sonra 'yer yer' 25-35 km/saate kadar ulaşan güneyli rüzgar ihtimali var. Kuzey Marmara, İç Ege ve Batı Karadeniz'de bazı noktalarda kuzeyli yönlerden, 25-30 km/saat civarı hızla rüzgar gözükmektedir.


PAZAR: Yurdun bütün bölgelerinde 'bölgesel' gök gürültülü sağanaklar var. Yağışlar Marmara'nın güney ve doğusunun iç kesimleri, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatı ve orta kesimi, Batı ve Orta Karadeniz'de 'yerel' olarak kuvvetli. Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 'yer yer' 25-35 km/saate ulaşan Lodos bekleniyor. Sıcaklıklarda yağışlarla birlikte yurt genelinde 2-7°C'lik bir düşüş var. 


PAZARTESİ: Yine ülkemizin bütün bölgelerinde 'bölgesel' gök gürültülü sağanak geçişleri var. Yağışlar Ege, Güney ve Doğu Marmara'nın iç kesimleri, Batı ve Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da 'yerel' olarak kuvvetli gözüküyor. İç Anadolu'nun doğusu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde 30-40 km/saate kadar ulaşan hızlarla Lodos görülebilir. Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 19-26, Ege 17-27, Akdeniz 18-28, İç Anadolu 17-24, Karadeniz 17-26, Doğu Anadolu 15-25, Güneydoğu Anadolu 22-29°C bandında.


UZUN VADE: Uzun vade de mevcut durumda 15 günlük periyotta yurt genelinde genel olarak serin havalar gözüküyor. Zaman zaman yurdumuzun batı ve güney bölgelerinde sıcaklıklar artsa da sıcak havalar hem kuvvetli değil hem de uzun süre kalmıyor. Bu durumun değişime uğrama ihtimali vardır. Özellikle yurdumuzun güney, iç ve doğu bölgelerinde bu süreçte yağışlar da gözüküyor.


UYARILAR: Beklenen yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Yağışlar aniden bastırabilir, hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Ayrıca kısa süre içinde fazla miktarda yağış su baskınlarına yol açabilir. Kararsızlıktan dolayı yağış beklenen tüm bölgelerde 'yerel' dolu riski var. Yağış öncesi ve anında 'yer yer' kuvvetli rüzgar, hatta fırtına bile oluşabilir. Yıldırım düşmesi tehlikesine karşı özellikle çevreye göre yüksek ve açık alanlarda bulunmayınız.  


Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: https://www.meteoblue.com 

Daha yeni Daha eski