Soğuk hava dalgasına dikkat!

PERŞEMBE 

Marmara: Yağış beklenmiyor. Poyraz yer yer 30 km/saat civarı hıza ulaşabilir. İstanbul 9/19, Bursa 8/21, Bilecik 7/21°C.


Ege: Güneybatı Ege'de zamanla 'yerel' gök gürültülü sağanak ihtimali var. İzmir 12/25, Muğla 10/26, Kütahya 7/21°C.


Akdeniz: Bölgenin iç kesimlerinde daha çok dağlık alanlarda olmak üzere zamanla 'yerel' gök gürültülü sağanak yağış beklentisi bulunmakta. Antalya 15/28, Mersin 16/26, Kahramanmaraş 13/27°C.


İç Anadolu: Yağış beklenmiyor. Bölgenin doğu kesiminde Karayel yer yer 30 km/saat civarı hıza çıkabilir. Ankara 8/22, Konya 11/25, Sivas 4/23°C.


Karadeniz: Orta ve Doğu Karadeniz'de 'bölgesel' yağış geçişleri olabilir. Bolu 4/19, Samsun 8/17, Rize 9/17°C.


Doğu Anadolu: Batı ve kuzey kesimlerinde 'yerel' sağanak geçişleri bekleniyor. Bölgenin doğusunda Günbatısı ve Lodos 35-40 km/saat hıza kadar ulaşabilir. Malatya 12/28, Erzurum 0/18, Van 3/18°C.


Güneydoğu Anadolu: Yağış beklenmiyor. Gaziantep 11/28, Diyarbakır 8/28, Siirt 11/27°C.


CUMA: Rusya'dan gelen soğuk havanın etkisi altına giriyoruz. Soğumayla birlikte yağış alanları da genişliyor. Marmara, Kuzeydoğu Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 'bölgesel' sağanak geçişleri bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi, Van gölünün kuzeydoğusu, Akdeniz'in iç kesimleri ve doğusunda 'yer yer' kuvvetli olabilir. Marmara, Ege, Göller yöresi ve İç Anadolu'da kuzeyli yönlerden sert rüzgar (30-40 km/saat, yer yer kuvvetli 40-50 km/saat) var iken, Doğu Anadolu'nun doğusunda Lodos'tan kuvvetli rüzgar görülebilir. Cuma günü Marmara'da 2-7, Karadeniz'de 3-10, İç Anadolu'da 6-10, Ege Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 3-8, Akdeniz'in iç kesimlerinde ise 4-8°C'lik bir sıcaklık düşüşü var.


UZUN VADE: Azalan sıcaklıklar Pazartesi'den itibaren batı bölgelerden hızlıca tekrar artışa geçiyor. Önümüzdeki hafta oldukça sıcak gözüküyor, özellikle haftanın 2. yarısı. Bu gelen sıcak hava yurt genelinde yaklaşık 10 gün etkili olabilir. Marmara, Ege, Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu ve İç Anadolu'da yer yer 30°C'ye kadar çıkan sıcaklıklar gözükmekte. Hatta Batı Ege, Kıyı ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'da 35°C'ye yaklaşan yerler olabilir, bu değer civarına çıkan yerlerde var. Uzun vade olduğu için bu durumlar değişime açıktır.


UYARILAR: Soğuk hava dalgasına, sıcaklık değişimlerine, belirttiğimiz bölgelerdeki yerel kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgarlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.


Harita: https://www.meteoblue.com
Daha yeni Daha eski