Sel fena vurdu

Kanada'nın New Brunswick eyaletinde bulunan St. John Nehri eriyen kar suları ve gelen sağanak yağışlarla birlikte taştı. Eyaletin başkenti Fredericton kentinde su baskını hayatı olumsuz etkiliyor. Su seviyesinin hızlı yükselmesinden dolayı yollar kapatılırken, evleri su bastı. Önümüzdeki 48 saatin kritik olduğu, acil müdahale ekiplerinin hazır tutulduğu açıklandı.

Hükümet yetkilileri hafta sonunda su seviyesinde “kademeli bir artış” öngörüyor. Şehirdeki taşkın su seviyesi sel sınırının 1.5 metre üzerinde bulunuyor. Nehirdeki su seviyesi ise hafta sonu bitmeden 8.3 metreye kadar ulaşabilir. Şehrin Acil Durum Yönetimi Teşkilatı Direktörü Wayne Tallon, şimdiye kadar 50 ila 100 evin sel suları tarafından etkilendiğini söyledi. Uzmanlar nehirdeki su seviyesinin hızla yükseldiğini, insanların evlerini ve kişisel eşyalarını korumak için önlemler almasını, kişisel güvenliklerini sağlamasını istedi. 


Sel suları otoyolları geçilmez hale getirdi. New Brunswick Acil Durum Tedbirleri Örgütü müdürü Gary MacCallum, nehir seviyelerinde 'dramatik bir artış' olduğunu söylüyor.  MacCallum Hartland, Oak Point ve Saint John gibi güneyde yer alanlarda da önümüzdeki günlerde sel riski bulunduğunu belirtti. The Nashwaak, Restigouche, Salmon, Tetagouche ve Miramichi nehirlerinin de taşma ihtimali var. Selden dolayı çok sayıda karayolu ulaşıma kapatıldı, ulaşıma kapalı yol sayısının artması bekleniyor. Fredericton ve Youngs Cove arasındaki yolun 75 kilometrelik bölümü ulaşıma kapalı. Ulaştırma ve Altyapı Dairesi Başkanlığı sorumlusu Ahmed Dassouki, suyla kaplı yollarda araç sürmeye karşı uyarıda bulundu.“Aracınızın geçebileceğini düşünebilirsiniz, ancak su seviyeleri hızla yükselebilir ve akımlar şu anda çok güçlüdür.” dedi.


Önümüzdeki günlerde de bölgede yağışların zaman zaman devam etmesi ve sıcaklıkların yüksek olması bekleniyor. Yetkililer su seviyesinin daha da yükselmesini beklerken, bölge sakinlerinin olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olmalarını istiyor ve uyarılarına devam ediyor.


Kaynak ve Fotoğraflar: http://www.cbc.ca/news/canada/new-brunswick/flood-fredericton-2018-river-1.4637938Daha yeni Daha eski