O bölgelerde çok yoğun sise dikkat!

CUMARTESİ

Yurdumuzda sadece Doğu Karadeniz'in ve Doğu Anadolu'nun doğu kesimlerinde bölgesel sağanak geçişleri bekleniyor. Bazı bölgelerde zaman zaman bulutlanma görülse de yurdun büyük kısmında güneş yüzünü bolca gösteriyor. İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da yer yer 25-30 km/saat hızla Yıldız ve Karayel esebilir.

Marmara: İstanbul 8/20, Bursa 10/24, Bilecik 9/23°C.

Ege: İzmir 13/28, Muğla 11/29, Kütahya 8/24°C.

Akdeniz: Antalya 15/28, Mersin 16/25, Kahramanmaraş 12/26°C.

İç Anadolu: Ankara 10/23, Konya 10/24, Sivas 5/20°C.

Karadeniz: Bolu 4/24, Samsun 8/16, Rize 10/17°C.

Doğu Anadolu: Malatya 12/25, Erzurum 0/13, Van 6/15°C.

Güneydoğu Anadolu: Gaziantep 11/26, Diyarbakır 9/25, Siirt 9/22°C.

PAZAR: Sadece Rize, Artvin, Ardahan ve Kars çevreleriyle, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda bölgesel yağış ihtimali var. Diğer bölgelerde genel olarak hava parçalı ve az bulutlu. Yer yer olmak üzere; Orta Akdeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu'nun doğusunda Yıldız ve Karayel 25-30 km/saate, Kuzey Marmara'da ise Poyraz 30 km/saat hıza ulaşabilir. Azak Denizi çevresindeki yüksek basınçtan dolayı Pazar günü sıcaklıklar Cumartesi'ye göre, kuzeyli hava akımlarıyla yurt genelinde 1-4°C azalıyor.

PAZARTESİ: Yurtta yağış beklenmiyor. Hava genelde az bulutlu ve açık iken, batı bölgelerde zamanla bulutlanma artabilir. Yurt genelinde rüzgarlar oldukça sakin, sadece yer yer Trakya'da 30 km/saat civarı hızla Poyraz esebilir. Sıcaklıklar Pazar'a göre Mısır üzerindeki aşırı sıcak havadan dolayı yurt genelinde biraz artıyor. Günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara 18-26, Ege 24-32, Akdeniz 24-30, İç Anadolu 18-24, Karadeniz'in kıyıları 12-20 iç kesimleri 18-28, Doğu Anadolu 14-24, Güneydoğu Anadolu ise 21-26°C bandında.

Önümüzdeki 3 gün boyunca Kuzey ve Doğu Marmara ile Kıyı Karadeniz'de yer yer ve zaman zaman olmak üzere sis bekleniyor. Bu sis bazı noktalarda adeta göz gözü görmeyecek şekilde çok yoğun olabilir.

BİLGİ: Son haftalarda kuzey ve batı bölgelerde bile yağışların azalması ve kurak bir dönem yaşanmasının nedenleri arasında Avrupa'da etkili olan yüksek basınçla, Kuzey Afrika'dan sürekli gelen sıcak hava akımları sayılabilir. Bu durumlar alçak basınç ve cephe sistemlerinin oluşmasını engelliyor. Sadece yurdumuzun karasal kesimlerinde ısınma sonucu bölgesel yağışlar görülebilmekte.

UZUN VADE: 20 Nisan'a kadar sıcak dönem devam edebilir. 20 Nisan'da serinleme, 22 Nisan'da ise yurt genelinde soğuk hava gözüküyor. Yağışlara baktığımızda ise, 19 Nisan'dan itibaren bölgesel yağışlar etkisini biraz daha arttırıyor. 22 Nisan'dan itibaren yurt genelini kapsayacak daha etkili yağışlar gelebilir. Uzun vade olduğu için bu durumlar, değişime açıktır.

UYARILAR: Kuzey ve Doğu Marmara ile Kıyı Karadeniz'de yer yer yoğun sise karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Gece ve gündüz sıcaklıkları arasında özellikle iç ve doğu bölgelerde büyük farklar var, bu da soğuk algınlığı riskini arttırabilir. Diğer bir uyarımız ağaçların yoğun şekilde çiçeklenmesinden dolayı bahar alerjisi riski yüksek. Polenler rüzgarlarla kilometrelerce uzaklara taşınabiliyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Harita: https://www.weatheronline.co.uk    
Daha yeni Daha eski