Kuvvetli yağışlara aman dikkat!

SALI 

Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun batı orta ve güneydoğu kesimleri, Orta ve Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'da yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklentisi var. Bu yağışlar Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında kuvvetli olarak gözüküyor. 


İç Anadolu'nun doğusunda Gündoğusu, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da Keşişleme zaman zaman 30 km/saat civarı hızla esebilir. 


Salı gecenin en düşük sıcaklıklarında Marmara ile tüm iç bölgeler 10°C'nin altına düşüyor. Kıyı Ege, Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'nun güneyi 10°C'yi aşarken, Kıyı Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun batısı 10°C civarına ve bu değerin yer yer altına iniyor. Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda ise sıcaklıklar 0°C'ye dayanıyor.


Salı günün en yüksek sıcaklıklarında Marmara'nın ve İç bölgelerin geneli 20°C'yi aşıyor. Batı Ege 25, Kıyı Karadeniz 15°C dolaylarında. Kıyı Akdeniz 25°C'nin, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ise 20°C'nin altında. Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu ise 20°C civarında.


ÇARŞAMBA : Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'de yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Ayrıca öğleden sonra Akdeniz'in, Doğu Marmara'nın ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde dar alanlı bölgesel sağanak ve gök gürültülü sağanak ihtimali var, bu alansal yağış daha çok dağlık kesimlerde gözüküyor. Yağışların Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneyinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Çarşamba yurtta rüzgarlar oldukça sakin sadece öğle saatlerinde Güneydoğu Anadolu'nun güneydoğusunda 30-35 km/saat hızla Keşişleme esebilir. Salı'ya göre sıcaklıklarda Çarşamba günü yurt genelinde 1-3°C'lik bir artış bekleniyor.


UZUN VADE: 15 Nisan'da ani ve kuvvetli bir sıcaklık artışı var. Bu artışta Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu dışında kalan tüm bölgelerde sıcaklıklar 25-30°C bandına, hatta yer yer olmak üzere 30°C civarına çıkıyor. 17 Nisan'da serinleme gözükürken, 20 Nisan'da Rusya üzerinden sarkan soğuk hava kuzey bölgelerden giriş yapabilir. Bu soğuk hava baya kuvvetli gözüküyor. Marmara, Karadeniz ve İç bölgelerde sıcaklıklar 10°C ve altına bile düşebilir. Uzun vade olduğu için değişim olma ihtimali vardır. Özellikle böyle ani ve kuvvetli bir soğuk havanın aniden gözükmesi kaybolma ihtimalini daha da arttırıyor. Serinleme ve ani sıcaklık artışının, soğuk havaya göre kaybolması ve değişime uğraması ihtimali daha düşük.


UYARILAR: Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneyi ve Güneydoğu Anadolu'da beklenen etkili ve kuvvetli yağışlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Sel, su baskını ve heyelan tehlikesi bulunuyor. Ayrıca kararsızlıktan dolayı yağış beklenen bölgelerde yerel dolu yağışı ihtimali de var. Yağış öncesi ve anında bazı noktalarda ani kuvvetli rüzgarlar görülebilir.


Harita: 
https://www.meteoblue.comDaha yeni Daha eski